Kiyevda Rossiya raketasi 31 kishini o‘ldirdi
31 iyul kuni Ukraina poytaxti Kiyev shahrida Rossiya tomonidan amalga oshirilgan raketali hujum natijasida halok bo‘lgan fuqarolar xotirasiga bag‘ishlab rasmiy motam kuni e’lon qilindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Favqulodda vaziyatlar davlat xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, zarba oqibatida jami 31 kishi, jumladan 5 nafar bola hayotdan ko‘z yumgan, 159 kishi esa tan jarohati olgan. Bu hujum 2022 yildan buyon Kiyevga qilingan eng qonli zarbalardan biri sifatida qayd etildi.
Ukraina hukumati BMT Xavfsizlik Kengashining shoshilinch yig‘ilishini o‘tkazishni talab qildi. Prezident Vladimir Zelenskiy ijtimoiy tarmoqlarda Rossiya tomonidan amalga oshirilayotgan harbiy jinoyatlarni qoralab, bu hujumlarni hech qachon unutmaslik va kechirmaslik zarurligini ta’kidladi.
U halok bo‘lganlar va jabrlanganlarning yaqinlariga chuqur ta’ziya bildirdi. Shu bilan birga, Rossiya prezidenti Vladimir Putin Valaam orolida o‘tkazilgan matbuot anjumanida bu voqea haqida to‘g‘ridan-to‘g‘ri izoh bermadi, biroq Ukrainadagi harbiy harakatlarni to‘xtatish va doimiy tinchlikni ta’minlash zarurligini qayd etdi.
Putin Rossiya va Ukraina xavfsizligini kafolatlaydigan maqbul tartiblarni ishlab chiqish zarurligini ham bildirdi. Zelenskiy xalqaro hamjamiyatdan Rossiyaga qarshi sanksiyalarni kuchaytirishni so‘radi.
Uning ma’lumotiga ko‘ra, iyul oyida Rossiya Ukraina hududiga 5100 dan ortiq havo bombalari, 3800 dan ziyod “Shaheed” dronlari hamda 260 ga yaqin raketa, jumladan 128 ballistik raketalar yuborgan. Prezident shuningdek, agar Rossiyaning bayonotlari vaqtni cho‘zish yoki sanksiyalarni kechiktirish uchun emas, balki haqiqiy tinchlikka tayyorlik belgisi bo‘lsa, Ukraina yetakchilari uchrashuvga tayyor ekanini yana bir bor tasdiqladi.
Eslatib o‘tamiz, joriy oyda Istanbul shahrida Rossiya va Ukraina delegatsiyalari o‘rtasida bo‘lib o‘tgan muzokaralarning uch bosqichi faqat harbiy asirlarni almashish masalasida kelishuvga erishdi, boshqa muhim masalalarda esa aniq kelishuvga erishilmadi.

В Киеве российская ракета убила 31 человека
31 июля в Киеве, столице Украины, был объявлен официальный день траура в память о гражданах, погибших в результате ракетного удара, осуществленного Россией. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Государственной службы по чрезвычайным ситуациям, в результате удара погибли 31 человек, в том числе 5 детей, и 159 человек получили ранения. Этот удар был отмечен как один из самых кровавых с 2022 года по Киеву.
Правительство Украины потребовало провести экстренное заседание Совета безопасности ООН. Президент Владимир Зеленский в социальных сетях осудил военные преступления, совершаемые Россией, и подчеркнул необходимость никогда не забывать и не прощать эти атаки.
Он выразил глубокие соболезнования близким погибших и пострадавших. В то же время президент России Владимир Путин на пресс-конференции, проведенной на острове Валаам, не дал прямого комментария по этому инциденту, однако отметил необходимость остановки военных действий в Украине и обеспечения постоянного мира.
Путин также заявил о необходимости разработки приемлемых механизмов, которые гарантировали бы безопасность России и Украины. Зеленский призвал международное сообщество усилить санкции против России.
По его данным, в июле Россия нанесла более 5100 авиационных бомбардировок, более 3800 дронов "Шахид" и около 260 ракет, включая 128 баллистических ракет, по территории Украины. Президент также подтвердил, что если заявления России являются признаком готовности к настоящему миру, то украинские лидеры готовы к встрече.
Напоминаем, что в этом месяце на переговорах между делегациями России и Украины в Стамбуле была достигнута договоренность только по вопросу обмена военнопленными, в то время как по другим важным вопросам конкретных соглашений не было достигнуто.