Rossiya armiyasi Ukrainada 121 mingdan ko‘p halok bo‘ldi
Rossiya Federatsiyasi tomonidan Ukrainaga qarshi boshlangan keng qamrovli harbiy harakatlarda halok bo‘lgan rossiyalik harbiylar soni kamida 121 507 nafarga yetgani ma’lum qilindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda “Mediazona” nashri va Britaniyaning BBC rus xizmati jurnalistlari ko‘ngillilar jamoasi bilan hamkorlikda tayyorlagan aniq ma’lumotlarga asoslanib xabar berdi. So‘nggi yangilangan statistika 2024 yil 1 avgust kuni e’lon qilindi.
Faqat 18 iyuldan boshlab ochiq manbalar orqali yana 2 353 nafar harbiy shaxsning shaxsi tasdiqlandi. “Mediazona” portalidagi ma’lumotlarga ko‘ra, halok bo‘lganlar orasida Boshqirdiston (5 889), Tatariston (5 565), Yekaterinburg (4 377) va Chelyabinsk (3 649) hududlaridan kelgan harbiylar eng ko‘p.
Ularning 27,3 foizi (33 152 kishi) ko‘ngillilar, 14,8 foizi (17 964) qamoqxonalardan jalb qilingan mahkumlar, 11 foizi (13 356) esa safarbar qilingan fuqarolardan iborat. Yosh guruhlari bo‘yicha eng ko‘p halok bo‘lganlar 30–32 yosh (10 366), 33–35 yosh (11 794), 36–38 yosh (11 614) va 39–41 yosh (10 625) orasidandir.
Shuningdek, Rossiya armiyasi va boshqa xavfsizlik kuchlari tarkibida xizmat qilgan 5 432 zobit, jumladan 12 nafar general ham Ukrainada halok bo‘lgan. Jurnalistlar ta’kidicha, haqiqiy yo‘qotishlar bundan ham yuqori bo‘lishi mumkin, chunki harbiylar o‘limi haqidagi ma’lumotlar doimiy ravishda ommaviy manbalarda ochiq e’lon qilinmaydi.
2024 yil 14 iyulda AQSh prezidenti Donald Tramp bilan uchrashuvda NATO bosh kotibi Mark Ryutte Rossiya armiyasi 2025 yil boshidan beri Ukrainada 100 mingdan ortiq askarini yo‘qotganini ma’lum qildi. Aprel oyida esa NATO Rossiya qurolli kuchlarining umumiy yo‘qotishlari 250 mingga yetgani va 650 ming nafar askarning jarohatlanganini bildirgan edi.

Российская армия понесла более 121 тысячи потерь в Украине
Сообщается, что число российских военнослужащих, погибших в ходе масштабных военных действий, начатых Российской Федерацией против Украины, достигло как минимум 121 507 человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили журналисты издания “Медиа зона” и русской службы BBC, подготовившие точные данные в сотрудничестве с командой волонтеров. Последняя обновленная статистика была опубликована 1 августа 2024 года.
Только с 18 июля через открытые источники было подтверждено еще 2 353 личности военнослужащих. Согласно данным портала “Медиа зона”, среди погибших наибольшее количество военнослужащих из Башкортостана (5 889), Татарстана (5 565), Екатеринбурга (4 377) и Челябинска (3 649).
27,3% из них (33 152 человека) составляют волонтеры, 14,8% (17 964) — привлеченные из тюрем заключенные, 11% (13 356) — мобилизованные граждане. По возрастным группам наибольшее количество погибших среди 30–32 лет (10 366), 33–35 лет (11 794), 36–38 лет (11 614) и 39–41 года (10 625).
Кроме того, в составе российской армии и других сил безопасности погибли 5 432 офицера, в том числе 12 генералов. Журналисты подчеркивают, что реальные потери могут быть еще выше, так как информация о смерти военнослужащих не всегда открыто публикуется в массовых источниках.
14 июля 2024 года на встрече с президентом США Дональдом Трампом генеральный секретарь НАТО Марк Рютте сообщил, что российская армия потеряла более 100 тысяч солдат в Украине с начала 2025 года. В апреле НАТО сообщила, что общие потери российских вооруженных сил достигли 250 тысяч, а 650 тысяч солдат получили ранения.