Xitoyning Chunsin shahrida kuzatilayotgan g‘ayrioddiy issiqlik aholini odatdagi choralar bilan cheklanmay, yangi yechimlar izlashga majbur qilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Reuters agentligining ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi bir haftada shaharda harorat doimiy ravishda 40 darajadan yuqori bo‘lib, 3 avgust kuni esa 44 darajagacha ko‘tarilishi kutilmoqda. Shu sababli Chunsinning 21 ta tumanida havo haroratining xavfli darajaga yetgani bois qizil darajadagi ogohlantirish e’lon qilindi.
Bu Xitoyda eng yuqori darajadagi xavf belgisi hisoblanadi. Haroratning keskin oshishi aholi hayotiga jiddiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Issiqdan saqlanish uchun odamlar turli noan’anaviy usullarga murojaat qilmoqda. Masalan, keksa fuqarolar metro stansiyalarida yig‘ilib, vestibyullarda karta o‘ynash, suhbatlashish va salqin joyda vaqt o‘tkazish orqali issiqdan qochishga harakat qilmoqda.
Shuningdek, qayta jihozlangan bombapanagohlar restoranlarga aylantirilmoqda. Ayrim odamlar yer osti panohlarini tabiiy sovuqlikka ega ovqatlanish joylariga aylantirib, nafaqat ovqatlanish, balki dam olish uchun ham qulay sharoit yaratmoqda.
Mutaxassislar bu hodisani iqlim o‘zgarishlari bilan bog‘lab, kelajakda shunday issiq to‘lqinlarning ko‘payishi ehtimolini ta’kidlamoqda. Bu esa iqlimga moslashish choralarini kuchaytirish zaruratini ko‘rsatadi.
Chunsin shahridagi vaziyat boshqalarga ham ogohlantiruvchi misol bo‘lib, issiq havoga qarshi samarali strategiyalar ishlab chiqish muhimligini bildiradi.

В связи с 44 градусами жары ищутся новые решения
В китайском городе Чунсин наблюдается аномальная жара, которая заставляет население искать новые решения, не ограничиваясь обычными мерами. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным агентства Reuters, в течение последней недели температура в городе постоянно превышала 40 градусов, и 3 августа ожидается повышение до 44 градусов. В связи с этим в 21 районе Чунсина было объявлено красное предупреждение из-за достижения опасного уровня температуры воздуха.
Это считается самым высоким уровнем опасности в Китае. Резкое повышение температуры серьезно влияет на жизнь населения.
Чтобы избежать жары, люди прибегают к различным нетрадиционным методам. Например, пожилые граждане собираются на станциях метро, играют в карты, общаются и проводят время в прохладных местах, чтобы избежать жары.
Кроме того, переоборудованные бомбоубежища превращаются в рестораны. Некоторые люди превращают подземные укрытия в места общественного питания с естественным охлаждением, создавая удобные условия не только для еды, но и для отдыха.
Эксперты связывают это явление с изменением климата и подчеркивают вероятность увеличения таких тепловых волн в будущем. Это указывает на необходимость усиления мер по адаптации к климату.
Ситуация в городе Чунсин служит предупреждающим примером для других и подчеркивает важность разработки эффективных стратегий против жары.