Rossiyaning Nijniy Novgorod shahrida arxeologik qazilmalarda mamontga tegishli qadimiy tish topildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Nijegorod viloyati gubernatori Gleb Nikitin o‘zining Telegram-kanalida ma’lum qildi. Ma’lumotlarga ko‘ra, topilgan tish yosh sherstli mamontga tegishli bo‘lib, u shahar markazidagi Pochainsk ovragida, zamonaviy yuzadan ikki metr chuqurlikda aniqlangan.
Qazilma joyi Rojdestvenskaya ko‘chasiga yaqin hududda joylashgan. Gubernator Nikitinning aytishicha, bu hududdan ilgari ham mamont qoldiqlari topilgan.
Xususan, 1930-yillarda Nijegorod kremlining yaqinida mamontning kalla suyagi va ikki dona yuqori molyar tishlari qazib olingan. Mamontlar O‘rta Volga mintaqasida ilgari yashagan, ammo taxminan 11 ming yil oldin iqlim o‘zgarishlari sababli yo‘qolib ketgan.
Mamontlar tarixdagi eng yirik yo‘qolgan jonzotlardan biri hisoblanadi. Ularning qoldiqlari Yevroosiyo va Shimoliy Amerikada muzlik davridan qolgan.
Ilmiy tadqiqotlarga ko‘ra, mamontlar sovuq iqlimga moslashgan bo‘lib, ularning qo‘ng‘ir yunglari va katta tana tuzilishi sharoitda yashashga yordam bergan. Nijniy Novgorodda topilgan tish hududning tarixiy va tabiiy muhitini o‘rganishda muhim ahamiyatga ega.
Bu kabi arxeologik topilmalar nafaqat Rossiya, balki butun dunyo olimlari uchun qimmatli ma’lumot manbai hisoblanadi.

В Нижнем Новгороде найдена древняя бивень мамонта
В Нижнем Новгороде, Россия, в археологических раскопках был найден древний бивень, принадлежащий мамонту. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил губернатор Нижегородской области Глеб Никитин в своем Telegram-канале. По данным, найденный бивень принадлежит шершававому мамонту и был обнаружен на глубине двух метров от современного уровня в овраге Почаинском в центре города.
Место раскопок расположено вблизи улицы Рождественская. Губернатор Никитин отметил, что ранее в этом районе также находили останки мамонтов.
В частности, в 1930-х годах рядом с Нижегородским кремлем были раскопаны череп мамонта и две верхние моляры. Мамонты когда-то обитали в Среднем Поволжье, но примерно 11 тысяч лет назад исчезли из-за изменения климата.
Мамонты считаются одним из крупнейших вымерших животных в истории. Их останки сохранились в Евразии и Северной Америке со времен ледникового периода.
Согласно научным исследованиям, мамонты адаптировались к холодному климату, и их коричневый мех и крупное телосложение помогали им выживать в таких условиях. Найденный в Нижнем Новгороде бивень имеет важное значение для изучения исторической и природной среды региона.
Подобные археологические находки являются ценным источником информации не только для России, но и для ученых всего мира.