G‘azo sektorida GHF yaqinida o‘q uzildi, 10 halok
G‘azo sektorida Isroil harbiylari tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Gaza Humanitarian Foundation (GHF) yordam markazlari yaqinida yana o‘q uzildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy guvohlar va sog‘liqni saqlash xodimlarining ma’lumotlariga ko‘ra, shanba kuni sodir bo‘lgan voqealarda kamida o‘n kishi halok bo‘ldi. Ushbu hodisa AQSh rasmiylari GHF markaziga tashrif buyurib, tizimni “ajoyib yutuq” deb ataganidan bir kun o‘tib yuz berdi.
GHF may oyida AQSh ko‘magida ishga tushirilgan bo‘lib, Isroil tomonidan BMT o‘rniga tanlangan muqobil yordam tizimi hisoblanadi. So‘nggi kunlarda G‘azoda oziq-ovqat tanqisligi yanada kuchaygan.
BMT ma’lumotlariga ko‘ra, maydan iyul oxirigacha GHF markazlari atrofida 859 kishi halok bo‘lgan. Shu bilan birga, Isroil armiyasi va GHF voqealar yuz bergan joyda ularning ishtiroki yo‘qligini ta’kidlamoqda.
G‘azo sog‘liqni saqlash vazirligi so‘nggi 24 soat ichida oziq-ovqat yetishmovchiligi sababli yetti falastinlik, jumladan bir bola vafot etganini ma’lum qildi. Urush boshlanganidan beri ochlikdan 93 bola va 76 katta yoshdagi kishi halok bo‘lgan.
Bu holat mintaqadagi insonparvarlik va oziq-ovqat ta’minoti masalalarining qanchalik jiddiy ekanligini ko‘rsatmoqda.

В секторе Газа, рядом с ГХФ, был произведен выстрел, 10 погибших
В секторе Газа снова раздались выстрелы рядом с гуманитарными центрами Газа Humanitarian Foundation (GHF), поддерживаемыми израильскими военными. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным местных свидетелей и работников здравоохранения, в результате происшествий в субботу погибли как минимум десять человек. Это событие произошло через день после того, как официальные лица США посетили центр GHF и назвали систему "замечательным достижением".
GHF была запущена в мае при поддержке США и является альтернативной системой помощи, выбранной Израилем вместо ООН. В последние дни в Газе ситуация с нехваткой продовольствия усугубилась.
По данным ООН, с мая по конец июля в окрестностях центров GHF погибли 859 человек. При этом израильская армия и GHF подчеркивают, что их участия в произошедших событиях не было.
Министерство здравоохранения Газы сообщило, что за последние 24 часа из-за нехватки продовольствия скончались семь палестинцев, в том числе один ребенок. С начала войны от голода погибли 93 ребенка и 76 взрослых.
Эта ситуация подчеркивает, насколько серьезны проблемы гуманитарной помощи и продовольственного обеспечения в регионе