Hamas qurolsizlanishga mustaqil Falastin kutadi
G‘azo sektorida davom etayotgan qurolli mojaro fonida Hamas harakati o‘z bayonotida qurollarini topshirishga tayyor emasligini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Harakatning ta’kidlashicha, faqat mustaqil va suveren Falastin davlati tashkil topgach qurolsizlanishga rozilik beriladi. Bu bayonot Isroil tomonidan ilgari surilgan asosiy talab – Hamasning qurolsizlanishiga ochiq javob sifatida baholanmoqda.
So‘nggi haftalarda Qatar va Misr vositachiligida olib borilgan bilvosita muzokaralar natijasiz yakunlandi. Ushbu muzokaralar 60 kunlik o‘t ochishni to‘xtatish va garovga olinganlar masalasida kelishuvga erishishni maqsad qilgan edi.
Fransiya va Saudiya Arabistoni tomonidan ilgari surilgan ikki davlatli yechim tashabbusi Qatar va Misr tomonidan qo‘llab-quvvatlandi. Bu tashabbusga ko‘ra, Hamas qurollarini G‘arb tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotgan Falastin Muxtoriyatiga topshirishi kerak edi.
Ammo Hamas bu talabni rad etdi. Harakat bayonotida shunday deyiladi: “Qurolli qarshilik – bu bizning tabiiy huquqimiz.
Bu huquqdan faqat to‘liq mustaqil va poytaxti Quddus bo‘lgan Falastin davlati tashkil topgach voz kechish mumkin.” Hamas 2007-yildan beri G‘azo ustidan siyosiy va harbiy nazoratni saqlab kelmoqda. Biroq 2023-yil 7-oktabrda sodir etilgan hujumdan so‘ng Isroil tomonidan boshlangan keng ko‘lamli urush natijasida harakat jiddiy yo‘qotishlarga duch keldi.
Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyaxu avvalroq bergan bayonotida Falastin davlatining tashkil topishini rad etdi va bunday davlat Isroil xavfsizligiga tahdid solishini ta’kidladi. Shuningdek, Netanyaxu Birlashgan Qirollik va Kanada kabi mamlakatlarning Falastin davlatini tan olish rejasini keskin tanqid qilib, buni Hamasga mukofot berish sifatida baholadi.
7-oktabr voqealaridan so‘ng boshlangan urush natijasida hozirga qadar 60 mingdan ortiq falastinlik halok bo‘ldi. G‘azo infratuzilmasining katta qismi vayron bo‘lgan, millionlab aholi esa insonparvarlik inqiroziga duch kelmoqda.
So‘nggi muzokaralarning muvaffaqiyatsiz yakunlanishi tomonlar o‘rtasidagi chuqur kelishmovchiliklar, xususan, Isroil harbiy kuchlarining G‘azodan qaytarilishi va xavfsizlik nazorati kabi masalalar hal etilmay qolayotganini ko‘rsatmoqda.

ХАМАС ждет независимого Палестинского государства без оружия
На фоне продолжающегося вооруженного конфликта в секторе Газа движение ХАМАС заявило, что не готово сдать оружие. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам движения, согласие на разоружение будет дано только после создания независимого и суверенного Палестинского государства. Это заявление рассматривается как открытый ответ на основное требование, выдвинутое Израилем, – разоружение ХАМАС.
В последние недели непрямые переговоры, проводимые при посредничестве Катара и Египта, завершились безрезультатно. Эти переговоры были направлены на достижение соглашения по прекращению огня на 60 дней и вопросу заложников.
Инициатива двухгосударственного решения, выдвинутая Францией и Саудовской Аравией, была поддержана Катаром и Египтом. Согласно этой инициативе, ХАМАС должен был передать свое оружие Палестинской автономии, поддерживаемой Западом.
Однако ХАМАС отверг это требование. В заявлении движения говорится: «Вооруженное сопротивление – это наше естественное право.
От этого права можно отказаться только после создания полностью независимого Палестинского государства со столицей в Иерусалиме.» ХАМАС сохраняет политический и военный контроль над Газой с 2007 года. Однако после атаки, произошедшей 7 октября 2023 года, движение понесло серьезные потери в результате начатой Израилем масштабной войны.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху ранее заявил, что отвергает создание Палестинского государства, подчеркивая, что такое государство будет угрожать безопасности Израиля. Также Нетаньяху резко раскритиковал планы таких стран, как Великобритания и Канада, по признанию Палестинского государства, назвав это вознаграждением для ХАМАС.
В результате войны, начавшейся после событий 7 октября, более 60 тысяч палестинцев погибли. Большая часть инфраструктуры Газы разрушена, миллионы людей сталкиваются с гуманитарным кризисом.
Неудачное завершение последних переговоров показывает глубокие разногласия между сторонами, особенно по вопросам вывода израильских военных сил из Газы и контроля за безопасностью.