Fujjan daryosida besh kun omon qolgan g‘avvos topildi
Xitoyning Fujyan viloyatida yashovchi 40 yoshli havaskor g‘avvos daryoda sho‘ng‘ish paytida besh kun davomida yo‘qolib, omon qolishi jamoatchilikni hayratda qoldirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Hodisa 19 iyul kuni yuz berdi. Erkak do‘sti bilan sho‘ng‘ishga tushganidan so‘ng, atigi besh daqiqadan keyin daryoda g‘oyib bo‘ldi.
Bu daryo suv ostida murakkab g‘orlar tizimiga ega bo‘lib, ba’zi joylari bir necha o‘n metr chuqurlikda joylashgan. Voqea yuz berganidan so‘ng mahalliy politsiya va qutqaruvchilar tezkor qidiruv ishlarini boshladi.
Professional g‘avvoslar jalb qilindi, ammo besh kun davomida olib borilgan izlanishlar natija bermadi. Umidlar so‘nib borayotgan paytda, navbatdagi sho‘ng‘ishda qidiruvchilar tasodifan yo‘qolgan erkakni topishdi.
U fonar yordamida signal berib, o‘zini qutqaruvchilarga bildira oldi. Qutqaruv operatsiyasi rahbari Tyan Yanlinning ta’kidlashicha, erkak suv ostidagi g‘orlardan birida havo bilan to‘ldirilgan kichik cho‘ntakda yashab qolgan.
Bu joyda chuqurlikka qaramay, nafas olish uchun yetarli havo bo‘lgan. Omon qolgan g‘avvos besh kun davomida vaqtni sezmasdan, ochlik va qiyinchiliklarga qaramay, xom baliq iste’mol qilib tirik qolganini aytdi.
Eng hayratlanarlisi shundaki, qutqarilgandan keyin u o‘z oyog‘ida mustaqil ravishda yurib, tez yordam mashinasiga chiqdi. Shifokorlar uning holatini qoniqarli deb baholadi.
Ushbu voqea inson iroda kuchi, tabiat bilan kurash va mo‘jizaviy omon qolish haqidagi haqiqatli hikoya sifatida e’tiborga loyiqdir. Odatda himoyasiz insonlarning omon qolish imkoniyati past bo‘lsa-da, bu erkakning jasorat va matonati hayot uchun katta ahamiyatga ega ekanini yana bir bor tasdiqladi.

На реке Фуцзянь был найден дайвер, который выжил пять дней
40-летний любитель ныряния, проживающий в провинции Фуцзянь, Китай, удивил общественность тем, что выжил пять дней, пропав в реке во время погружения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Инцидент произошел 19 июля. Мужчина пропал в реке всего через пять минут после того, как он нырнул вместе с другом.
Эта река имеет сложную систему подводных пещер, некоторые участки которой расположены на глубине нескольких десятков метров. После происшествия местная полиция и спасатели начали оперативные поисковые работы.
Профессиональные ныряльщики были привлечены, однако поиски, проводившиеся в течение пяти дней, не принесли результатов. Когда надежды начали угасать, во время очередного погружения поисковики случайно нашли пропавшего мужчину.
Он подал сигнал с помощью фонаря и смог сообщить о себе спасателям. Руководитель спасательной операции Тянь Янлин отметил, что мужчина выжил в небольшом кармане, заполненном воздухом, в одной из подводных пещер.
Несмотря на глубину, в этом месте было достаточно воздуха для дыхания. Выживший ныряльщик рассказал, что провел пять дней, не замечая времени, и, несмотря на голод и трудности, выживал, питаясь сырой рыбой.
Самое удивительное, что после спасения он самостоятельно встал на ноги и сел в машину скорой помощи. Врачи оценили его состояние как удовлетворительное.
Этот случай заслуживает внимания как реальная история о силе человеческой воли, борьбе с природой и чудесном выживании. Хотя обычно шансы на выживание у беззащитных людей низки, мужество и стойкость этого мужчины еще раз подтвердили, что они имеют большое значение для жизни.