Rossiyaning Qora dengiz sohilidagi Sochi shahri yaqinida joylashgan yirik neft omborxonasi yonib ketdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy rasmiylar bu yong‘in Ukrainadan uchirilgan dron sabab yuzaga kelganini bildirdi. Yong‘in natijasida Sochi xalqaro aeroporti vaqtincha ish faoliyatini to‘xtatdi.
Krasnodar o‘lkasi gubernatori Veniamin Kondratyev dron parchasi yoqilg‘i saqlanayotgan idishga tushib, yong‘inga sabab bo‘lganini va 127 nafar yong‘in o‘chirish xodimi hodisa joyida faoliyat olib borayotganini ma’lum qildi. Shu bilan birga, Ukraina janubidagi Mikolayiv shahri Rossiya tomonidan raketa hujumiga uchradi.
Mahalliy rasmiylar hujum oqibatida uylar va fuqarolik infratuzilmasi zarar ko‘rganini, kamida yetti nafar tinch aholi jarohat olganini aytdi. Ukraina Favqulodda vaziyatlar xizmati uch kishi shifoxonaga yotqizilganini tasdiqladi.
Sochidagi neft bazasiga uyushtirilgan hujum Ukraina tomonidan ushbu hafta davomida amalga oshirilgan bir qator dron hujumlaridan biri hisoblanadi. Shu kunlarda Ryazan, Penza va Voronej kabi janubiy Rossiya shaharlariga ham hujumlar bo‘ldi.
Voronej gubernatori dron hujumi natijasida to‘rt kishi jarohat olganini ma’lum qildi. Rossiya Mudofaa vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, o‘tgan kechasi Ukrainadan uchirilgan 93 ta dron aniqlangan, shulardan 60 tasi Qora dengiz hududida yo‘q qilingan.
Ukraina Harbiy-havo kuchlari esa Rossiya tomonidan 83 yoki 76 ta dron hamda yetti raketa uchirilganini, ulardan 61 tasi urib tushirilganini bildirgan. Shunga qaramay, 16 dron va 6 raketa Ukraina hududining sakkizta nuqtasiga zarba bergan.
O‘tgan hafta Ukraina poytaxti Kyivda yuz bergan raketa hujumi oqibatida kamida 31 kishi halok bo‘lgan. Bu voqea 2022-yil fevralida boshlandi urush davrida shahar uchun eng halokatli hujumlardan biri sifatida baholanmoqda.
Vaziyat keskinlashgani sababli Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiy xalqaro hamjamiyatni Rossiyaga nisbatan qat’iyroq sanksiyalar joriy etishga chaqirdi. AQSh Prezidenti Donald Tramp esa Rossiyaning harakatlarini qoralab, yangi sanksiyalar haqida bayonot berdi.
Iyul oyida Tramp Rossiyaga 50 kun ichida urushni to‘xtatish bo‘yicha ultimatum bergan edi. Aks holda Rossiyaning neft eksportiga qattiq bojlar joriy etilishi ta’kidlangan.
Bugungi kunda u bu muddatni 10-12 kungacha qisqartirib, yangi muddatni 8-avgustga belgiladi. Ushbu voqealar Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi urushning yuqori harbiy faollik bilan davom etayotganini va tinch aholi uchun katta xavf mavjudligini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

На нефтехранилище в Сочи произошел удар дрона
Вблизи города Сочи на черноморском побережье России сгорел крупный нефтехранилище. Об этом сообщает Zamin.uz.
Местные власти сообщили, что пожар возник из-за дронов, запущенных из Украины. В результате пожара международный аэропорт Сочи временно приостановил свою работу.
Губернатор Краснодарского края Вениамин Кондратьев сообщил, что обломок дрона попал в резервуар с топливом, что и стало причиной пожара, и что на месте происшествия работают 127 сотрудников пожарной службы. В то же время город Николаев на юге Украины подвергся ракетному удару со стороны России.
Местные власти сообщили, что в результате атаки пострадали дома и гражданская инфраструктура, как минимум семь мирных жителей получили ранения. Служба по чрезвычайным ситуациям Украины подтвердила, что трое человек были госпитализированы.
Атака на нефтебазу в Сочи является одной из серии дроновых атак, проведенных Украиной на этой неделе. В эти дни также были атаки на южные российские города, такие как Рязань, Пенза и Воронеж.
Губернатор Воронежа сообщил, что в результате дроновой атаки пострадали четыре человека. По данным Министерства обороны России, прошлой ночью было зафиксировано 93 дрона, запущенных из Украины, из которых 60 были уничтожены в районе Черного моря.
Военно-воздушные силы Украины сообщили, что Россия запустила 83 или 76 дронов и семь ракет, из которых 61 был сбит. Тем не менее, 16 дронов и 6 ракет нанесли удары по восьми точкам на территории Украины.
На прошлой неделе в результате ракетной атаки, произошедшей в Киеве, столице Украины, погибли как минимум 31 человек. Это событие оценивается как одна из самых катастрофических атак на город за время войны, начавшейся в феврале 2022 года.
В связи с обострением ситуации президент Украины Владимир Зеленский призвал международное сообщество к введению более жестких санкций против России. Президент США Дональд Трамп осудил действия России и сделал заявление о новых санкциях.
В июле Трамп выдвинул России ультиматум о прекращении войны в течение 50 дней. В противном случае было подчеркнуто введение жестких пошлин на экспорт нефти России.
Сегодня он сократил этот срок до 10-12 дней и установил новую дату на 8 августа. Эти события еще раз показывают, что война между Россией и Украиной продолжается с высокой военной активностью и представляет собой большую угрозу для мирного населения.