Amerikalik komik va paranormal hodisalar ishqibozi Mett Rayf hamda uning do‘sti, YouTuber Elton Kasti mashhur Uorrenlar kolleksiyasiga qonuniy vasiy sifatida ega bo‘lishdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu kolleksiyada eng mashhur eksponat – Annabel nomli antiqa kukla mavjud. Ed va Lorreyn Uorrenlar real paranormal holatlarni o‘rgangan taniqli tadqiqotchilardir.
Ularning hayoti va faoliyati "Zaklyatiye" (The Conjuring) filmiga asos bo‘lgan. Ular muzeyida saqlanayotgan Annabel kuklasiga demonik ruh bog‘langanligi aytiladi.
Rayf va Kasti bu kolleksiyani sotib olmagan, biroq besh yil muddatga rasmiy vasiylik huquqini qo‘lga kiritishdi. Bu huquq ularga Annabel kuklasi va boshqa artefaktlardan jamoat manfaatlari uchun foydalanish imkonini beradi.
Uorrenlar muzeyi 2019 yilda yopilgan edi. Endilikda Rayf va Kasti muzeyni qayta ochib, ekskursiyalar va tungi paranormal tadqiqotlar tashkil etishni rejalashtirmoqda.
Bunda xavfsizlik va yong‘inga qarshi choralarga qat’iy rioya qilinishi talab etiladi. Shuningdek, paranormal tadqiqotchi Den Rivera iyul oyida to‘satdan vafot etdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, uning o‘limi bilan bog‘liq jinoiy alomatlar yo‘q va u o‘lim paytida kukla yonida bo‘lmagan. So‘nggi yillarda mamlakatimizda ham paranormal mavzularga qiziqish ortib bormoqda.
YouTube va boshqa ijtimoiy tarmoqlarda bunday kontent keng tarqalmoqda. Annabel haqidagi voqealar esa bu qiziqishni yanada kuchaytirishi mumkin.

Мэтт Рэйф Уоррен стал куратором коллекции
Американский комик и любитель паранормальных явлений Мэтт Рэйф и его друг, ютубер Элтон Касти, стали законными опекунами знаменитой коллекции Уорренов. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этой коллекции самым известным экспонатом является антикварная кукла по имени Аннабель. Эд и Лоррейн Уоррены — известные исследователи, изучавшие реальные паранормальные явления.
Их жизнь и деятельность легли в основу фильма "Заклятие" (The Conjuring). Говорят, что кукла Аннабель, хранящаяся в их музее, связана с демоническим духом.
Рэйф и Касти не купили эту коллекцию, но получили официальные права опекуна на срок в пять лет. Эти права позволяют им использовать куклу Аннабель и другие артефакты в общественных интересах.
Музей Уорренов был закрыт в 2019 году. Теперь Рэйф и Касти планируют вновь открыть музей и организовать экскурсии и ночные паранормальные исследования.
При этом требуется строгое соблюдение мер безопасности и противопожарной безопасности. Также паранормальный исследователь Ден Ривера внезапно скончался в июле.
Согласно официальным данным, нет криминальных признаков, связанных с его смертью, и он не находился рядом с куклой в момент смерти. В последние годы в нашей стране также растет интерес к паранормальным темам.
Такой контент широко распространен на YouTube и других социальных сетях. События вокруг Аннабель могут еще больше усилить этот интерес.