Sidneydagi namoyishda G‘azoga yordam so‘raldi
Avstraliyaning Sidney shahrida minglab odamlar yakshanba kuni G‘azodagi gumanitar vaziyatga e’tibor qaratish maqsadida Sidney bandargohi ko‘prigi bo‘ylab “Insoniyat uchun yurish” nomli namoyishda ishtirok etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu namoyish Avstraliya Oliy sudi tomonidan faqat bir kun oldin ruxsat etilgan bo‘lib, ko‘plar tomonidan tarixiy qaror sifatida baholandi. Politsiyaning dastlabki xavfsizlikka oid shubhalariga qaramay, sud namoyish o‘tkazilishiga ruxsat berdi va ko‘prikni vaqtincha transport harakatiga yopishga rozilik bildirdi.
Namoyishda siyosatchilar va taniqli shaxslar, jumladan WikiLeaks asoschisi Julian Assange, federal deputat Ed Husik hamda sobiq Yangi Janubiy Uels shtati bosh vaziri Bob Carr qatnashdi. Ishtirokchilar “G‘azoni saqlang” va “Endi sulh kerak” kabi shiorlar bilan chiqish qildi.
Namoyishni tashkil qilgan “Palestine Action Group” tashkiloti bu yurishni G‘azodagi og‘ir vaziyatga e’tibor qaratish uchun o‘tkazilganini ma’lum qildi. Guruh ruxsat olish uchun ariza bergan bo‘lsa-da, dastlab politsiya uni rad etgan, ammo Oliy sud qarori bilan namoyish qonuniy deb topildi.
Avstraliyada Falastin davlatini rasmiy tan olish masalasida bosim ortmoqda. Bu jarayonga Fransiya, Kanada va Buyuk Britaniya kabi davlatlarning yaqinlashib kelayotgan BMT Bosh Assambleyasi sessiyasida Falastinni shartli tan olish rejalari ta’sir qilmoqda.
Ushbu holat mintaqadagi siyosiy vaziyatga hamda xalqaro hamjamiyatning Falastin muammosiga e’tiborini oshirishga xizmat qilmoqda.

На демонстрации в Сиднее была запрошена помощь Газе
В австралийском Сиднее тысячи людей в воскресенье приняли участие в демонстрации под названием "Марш за человечество", чтобы привлечь внимание к гуманитарной ситуации в Газе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта демонстрация была разрешена Верховным судом Австралии всего за день до события и была оценена многими как историческое решение. Несмотря на первоначальные сомнения полиции по поводу безопасности, суд разрешил проведение демонстрации и согласился временно закрыть мост для транспортного движения.
В демонстрации участвовали политики и известные личности, включая основателя WikiLeaks Джулиана Ассанжа, федерального депутата Эда Хусика и бывшего премьер-министра штата Новый Южный Уэльс Боба Карра. Участники выступили с лозунгами "Сохраним Газу" и "Теперь нужен мир".
Организация "Palestine Action Group", организовавшая эту демонстрацию, сообщила, что она была проведена для привлечения внимания к тяжелой ситуации в Газе. Хотя группа подала заявку на получение разрешения, полиция изначально отказала, но по решению Верховного суда демонстрация была признана законной.
В Австралии нарастает давление по вопросу официального признания государства Палестина. На этот процесс влияют планы таких стран, как Франция, Канада и Великобритания, на предстоящей сессии Генеральной Ассамблеи ООН по условному признанию Палестины.
Эта ситуация также способствует политической обстановке в регионе и повышению внимания международного сообщества к палестинской проблеме.