AQSh va Rossiya yadro siyosatida keskinlik oshmoqda
So‘nggi kunlarda Amerikada yadro qurollari mavzusida keskin muhokamalar kuchaydi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Rossiyaning sobiq prezidenti Dmitriy Medvedevning qattiq bayonotlari va AQShning yadro siyosatida amalga oshirayotgan harakatlari siyosatchilar, ekspertlar hamda jamoatchilik e’tiborini tortmoqda. Amerika qurollarini nazorat qilish assotsiatsiyasi rahbari Deril Kimbol Medvedevning so‘zlarini hissiy va bolalarcha deb baholadi.
Uning fikricha, bu bayonotlar yosh bolaning qo‘rqinchli tasavvuriga o‘xshaydi. Biroq amerikaliklar bu gaplarda jiddiy yadroviy taranglikka olib kelishi mumkin bo‘lgan tahdid ham borligini ta’kidlamoqda.
Hozirda AQShda ko‘plab siyosatchilar va ekspertlar yuzaga kelgan vaziyat uchun asosiy javobgarlikni Medvedevga emas, balki prezident Donald Trampga yuklamoqda. Atlantika institutining yadro strategiyasi bo‘yicha mutaxassisi Elena Petrova bu holatni juda nozik pallaga aylanganini bildiradi.
Unga ko‘ra, yadro suv osti kemalarini qayta joylashtirish haqidagi bayonotlar Tramp tomonidan tahdid darajasini oshirish va ziddiyatni kuchaytirish maqsadida qilinmoqda. Trampning sobiq maslahatchisi Jon Bolton esa prezident qarorlarini “juda xavfli biznes” deb tanqid qildi.
Shuningdek, AQSh 2008-yildan beri ilk bor Buyuk Britaniyaga yadro qurollarini topshirdi. 16 iyul kuni Amerika harbiy samolyoti Nyu-Meksikodagi Kirtlend havo bazasidan yadro qurolini olib uchib, Buyuk Britaniyaning Leykenxit aviabazasiga qo‘ndi.
Bu parvoz internet orqali jonli namoyish qilindi. Bloomberg nashri bu harakatni Rossiya rahbari Vladimir Putinga aniq signal sifatida baholamoqda.
Yadro qurollari bilan bog‘liq jiddiy qarama-qarshiliklar va siyosiy o‘yinlar dunyo barqarorligi uchun yangi xavfli davr boshlanganini ko‘rsatmoqda. Ekspertlar vaziyatni xolisona baholash va siyosiy muvozanatni saqlash eng muhim vazifa ekanini ta’kidlamoqda.

США и Россия усиливают напряженность в ядерной политике
В последние дни в Америке усилились острые дискуссии по теме ядерного оружия. Об этом сообщает Zamin.uz.
Жесткие заявления бывшего президента России Дмитрия Медведева и действия США в области ядерной политики привлекают внимание политиков, экспертов и общественности. Глава Ассоциации контроля над оружием Дерил Кимбол оценил слова Медведева как эмоциональные и детские.
По его мнению, эти заявления напоминают пугающее воображение маленького ребенка. Однако американцы подчеркивают, что в этих словах также содержится угроза, которая может привести к серьезной ядерной напряженности.
В настоящее время многие политики и эксперты в США возлагают основную ответственность за возникшую ситуацию не на Медведева, а на президента Дональда Трампа. Специалист по ядерной стратегии Атлантического института Елена Петрова отмечает, что эта ситуация стала очень деликатной.
По ее словам, заявления о перераспределении ядерных подводных лодок делаются Трампом с целью повышения уровня угрозы и усиления конфликта. Бывший советник Трампа Джон Болтон раскритиковал решения президента, назвав их "очень опасным бизнесом".
Кроме того, США впервые с 2008 года передали ядерное оружие Великобритании. 16 июля американский военный самолет вылетел с ядерным оружием с авиабазы Кертленд в Нью-Мексико и приземлился на авиабазе Лейкенхит в Великобритании.
Этот полет был транслирован в прямом эфире через интернет. Издание Bloomberg оценивает этот шаг как четкий сигнал для российского лидера Владимира Путина.
Серьезные противоречия и политические игры, связанные с ядерным оружием, указывают на то, что мир вступает в новую опасную эпоху. Эксперты подчеркивают, что объективная оценка ситуации и сохранение политического баланса являются важнейшими задачами.