Rossiyaning uzoq sharqida, Kamchatka yarimorolidagi vulqon 500 yildan so‘ng ilk bor otildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu otilish natijasida osmon tomon olti kilometr balandlikka kul bulutlari tarqaldi. Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, bu hodisa yaqinda yuz bergan kuchli zilzila bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin.
Kamchatka vulqoni tunda faollashdi va Rossiya Favqulodda vaziyatlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, otilish aholi uchun xavf tug‘dirmadi. So‘nggi haftada sodir bo‘lgan 8,8 magnitudali zilzila mintaqada eng kuchlilaridan biri hisoblanadi.
Ushbu zilzila natijasida millionlab odamlar evakuatsiya qilindi, shuningdek, sunami ogohlantirishlari Fransiya Polineziyasi va Chiliga qadar yetdi. Kamchatka yarimoroli Tinch okeanidagi “Olov halqasi” nomli seysmik faol hududda joylashgan bo‘lib, bu mintaqada ko‘plab vulqonlar va zilzilalar sodir bo‘lishi tabiiy holatdir.
So‘nggi marta bu vulqonning otilishi 15-asrda qayd etilgan edi. Ushbu voqea hududdagi geologik faollikni yana bir bor tasdiqlaydi.

Вулкан Камчатки извергся через 500 лет, распространив пепел
На Дальнем Востоке России, на полуострове Камчатка, вулкан извергся впервые за 500 лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате извержения облака пепла распространились на высоту шесть километров. По мнению специалистов, это событие может быть связано с недавним сильным землетрясением.
Вулкан Камчатки активировался ночью, и, по данным Министерства по чрезвычайным ситуациям России, извержение не создало угрозы для населения. Произошедшее на прошлой неделе землетрясение магнитудой 8,8 считается одним из самых сильных в регионе.
В результате этого землетрясения миллионы людей были эвакуированы, а предупреждения о цунами дошли до Французской Полинезии и Чили. Полуостров Камчатка расположен в сейсмически активной зоне, известной как "Огненное кольцо" Тихого океана, где естественно происходят многочисленные вулканы и землетрясения.
В последний раз извержение этого вулкана было зафиксировано в 15 веке. Это событие еще раз подтверждает геологическую активность в регионе.