Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu G‘azodagi vaziyat yuzasidan xalqqa murojaat qildi va HAMASni qattiq tanqid qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, HAMAS kelishuvlarga qarshi chiqmoqda va buning uchun turli vositalardan, jumladan, jahon bo‘ylab tarqalayotgan asossiz videolar va noto‘g‘ri targ‘ibotlardan foydalanmoqda. Netanyaxu HAMAS muzokaralar orqali hech qanday kelishuvga erishmoqchi emasligini ta’kidladi.
Ular jahon hamjamiyatining fikriga ta’sir o‘tkazish maqsadida yolg‘on va shov-shuvli tasvirlar orqali Isroil ichidagi birdamlikni buzishga harakat qilmoqda. Bosh vazir shuningdek, asirga olingan insonlarning yaqinlari bilan uchrashganini va ularning dardini tinglaganini ma’lum qildi.
Netanyaxu HAMAS tomonidan garovda ushlab turilgan insonlarga nisbatan munosabatni “natsistlar Ikkinchi jahon urushi paytida yahudiylarga qilgan muomalasiga o‘xshatdi”. Ularning qasddan ochlikda saqlanishi va insonparvarlik me’yorlarining qo‘pol buzilishi holatlari mavjudligini ta’kidladi.
Isroil rahbari bu bosimlar va tahdidlar oldida chekinmaslikni, asirlarni ozod qilish, HAMASni yo‘q qilish va G‘azo hududidan Isroilga xavf solinishining oldini olish uchun qat’iy qaror qabul qilganini bildirdi. Uning bayonoti nafaqat ichki jamoatchilik, balki xalqaro hamjamiyat uchun ham muhim signal bo‘lib xizmat qilmoqda.
Voqealar keskinlashayotgan bir paytda har bir so‘z va harakat siyosiy hamda insonparvarlik nuqtai nazaridan katta ahamiyatga ega.

Нетаньяху резко раскритиковал ХАМАС и усилил давление
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху обратился к народу по поводу ситуации в Газе и резко раскритиковал ХАМАС. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, ХАМАС выступает против соглашений и для этого использует различные средства, включая распространяющиеся по всему миру безосновательные видео и ложную пропаганду. Нетаньяху подчеркнул, что ХАМАС не намерен достигать каких-либо соглашений через переговоры.
Они пытаются подорвать единство внутри Израиля с помощью лжи и провокационных изображений, чтобы повлиять на мнение мирового сообщества. Премьер-министр также сообщил, что встретился с родственниками захваченных людей и выслушал их горе.
Нетаньяху сравнил отношение к людям, удерживаемым ХАМАСом, с обращением нацистов к евреям во время Второй мировой войны. Он отметил, что существуют случаи преднамеренного удержания людей в голоде и грубого нарушения гуманитарных норм.
Израильский лидер заявил, что не собирается отступать перед этими давлениями и угрозами, и принял решительное решение освободить заложников, уничтожить ХАМАС и предотвратить угрозу для Израиля из сектора Газа. Его заявление служит важным сигналом не только для внутренней общественности, но и для международного сообщества.
В условиях обострения событий каждое слово и каждое действие имеют большое значение с политической и гуманитарной точки зрения.