BMT faoliyatida majlis va hisobotlar ko‘pligi muammo
Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) o‘z faoliyat samaradorligini oshirish va xarajatlarni kamaytirish maqsadida tayyorlangan yangi hisobotda muhim muammolarni ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Tashkilot tomonidan ishlab chiqilayotgan ko‘plab hisobotlarni deyarli hech kim o‘qimayotgani aniqlangan. BMT bosh kotibi Antoniu Guterrishning so‘zlariga ko‘ra, 2024 yilda tashkilot 27 mingdan ortiq majlis o‘tkazgan va 240 ga yaqin turli organ ishtirok etgan.
Shuningdek, BMT kotibiyati tomonidan 1100 dan ortiq rasmiy hisobot tayyorlangan, bu esa 1990 yilga nisbatan 20 foiz ko‘proqdir. Guterrish ta’kidlaganidek, majlislar va hisobotlarning ko‘pligi tizim va xodimlarni charchatmoqda.
Hisobotlarning ko‘pchiligiga yetarlicha e’tibor qaratilmayapti. Eng mashhur 5 foiz hisobot 5500 martadan ko‘proq yuklab olingan, ammo har beshinchi hisobot ming martadan kam yuklab olingan.
Shuningdek, yuklab olish hisobot o‘qilganini anglatmasligini ta’kidladi. Muammoni hal etish uchun Guterrish 2025 yil mart oyida “BMT80” deb nomlangan maxsus ishchi guruhni tashkil etdi.
Ushbu guruh tashkilot faoliyatini zamonaviy talablar asosida isloh qilishga qaratilgan. Bosh kotib yana moliyaviy qiyinchiliklarga ham e’tibor qaratdi.
So‘nggi yetti yil davomida BMT doimiy likvidlik inqiroziga duch kelmoqda. Bu esa 193 a’zo davlatning o‘z majburiy to‘lovlarini o‘z vaqtida va to‘liq amalga oshirmasligi bilan bog‘liq.
Guterrish o‘z xulosasida kamroq majlislar va kamroq hisobotlar bo‘lishi kerakligini ta’kidladi. Bu esa tashkilot ish samaradorligini oshirish va resurslarni oqilona boshqarish uchun zarurdir.

В деятельности ООН проблема заключается в большом количестве заседаний и отчетов
Организация Объединенных Наций (ООН) в новом отчете, подготовленном с целью повышения эффективности своей деятельности и снижения затрат, обозначила важные проблемы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Выяснилось, что почти никто не читает многочисленные отчеты, разрабатываемые организацией. По словам генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша, в 2024 году организация провела более 27 тысяч заседаний, в которых участвовало около 240 различных органов.
Кроме того, секретариатом ООН подготовлено более 1100 официальных отчетов, что на 20 процентов больше по сравнению с 1990 годом. Как отметил Гутерриш, множество заседаний и отчетов утомляет систему и сотрудников.
На большинство отчетов не уделяется достаточного внимания. Самые популярные 5 процентов отчетов были загружены более 5500 раз, однако каждый пятый отчет был загружен менее тысячи раз.
Он также подчеркнул, что загрузка отчета не означает, что он был прочитан. Для решения проблемы Гутерриш в марте 2025 года создал специальную рабочую группу под названием "ООН80".
Эта группа направлена на реформирование деятельности организации на основе современных требований. Генеральный секретарь также обратил внимание на финансовые трудности.
В последние семь лет ООН сталкивается с постоянным кризисом ликвидности. Это связано с тем, что 193 государства-члена не выполняют свои обязательные платежи вовремя и в полном объеме.
Гутерриш в своем заключении подчеркнул, что должно быть меньше заседаний и меньше отчетов. Это необходимо для повышения эффективности работы организации и рационального управления ресурсами.