Haida xalqi o‘z yerlarini boshqarishni tikladi
Kanadaning Britaniya Kolumbiyasi shimoliy sohilida joylashgan Gvayi Xanas orollarida yashovchi Haida xalqi o‘z yerlarini boshqarish huquqini qayta tikladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ular ming yillik tarixga ega bo‘lib, noyob tabiat manzaralari va boy madaniyati bilan mashhurdir. Haida xalqi hozirgi kunda o‘z hududida yangi boshqaruv davrini boshladi.
2024-yilda Haida xalqi Kanada va viloyat hukumatlari bilan muhim kelishuvlarga erishdi. Ushbu kelishuvlar orqali ular yer, suv va tabiiy resurslar ustidan mustaqil nazorat huquqiga ega bo‘ldi.
Shuningdek, mintaqadagi sayyohlik faoliyatlari ham endi Haida xalqi tomonidan boshqariladi. YUNESKOning madaniy meros ro‘yxatiga kiritilgan qadimiy qishloqlar, totem ustunlari va boshqa yodgorliklar Haida yoshlariga o‘z ildizlariga qaytish imkonini yaratmoqda.
Mahalliy turizm firmalari esa mehmonlarga ekoturizm va madaniy ekskursiyalarni taklif qilmoqda. Bu yutuq Haida xalqi uchun nafaqat o‘z merosini tiklash, balki uni mas’uliyat bilan saqlab qolish imkoniyatidir.
Haida xalqi “Yer bizga tegishli emas, biz yerga tegishlimiz” degan tamoyilni o‘z hayotida ustuvor qoida sifatida qabul qilgan. Shu orqali ular tabiat va madaniyatni asrab-avaylashga katta ahamiyat bermoqda.

Хайда народ восстановил управление своими землями
Народ Хаида, живущий на островах Гваи Ханас, расположенных на северном побережье Британской Колумбии, Канада, восстановил право управлять своей землёй. Об этом сообщает Zamin.uz.
У них есть тысячелетняя история, и они известны своими уникальными природными пейзажами и богатой культурой. В настоящее время народ Хаида начал новую эпоху управления на своей территории.
В 2024 году народ Хаида достиг важных соглашений с правительствами Канады и провинции. Благодаря этим соглашениям они получили независимое право контроля над землёй, водой и природными ресурсами.
Кроме того, туристическая деятельность в регионе теперь также будет управляться народом Хаида. Древние деревни, тотемные столбы и другие памятники, внесенные в список культурного наследия ЮНЕСКО, создают возможность для молодежи Хаида вернуться к своим корням.
Местные туристические компании предлагают гостям экотуризм и культурные экскурсии. Эта победа для народа Хаида является не только возможностью восстановить своё наследие, но и сохранить его с ответственностью.
Народ Хаида принял принцип "Земля не принадлежит нам, мы принадлежим земле" как приоритетное правило в своей жизни. Таким образом, они придают большое значение охране природы и культуры.