Isroilning 600 dan ortiq sobiq xavfsizlik xodimlari, jumladan Mossad va Shin Bet tashkilotlari rahbarlari AQSh prezidenti Donald Trampga ochiq maktub yo‘llab, G‘azodagi urushni zudlik bilan to‘xtatishga yordam berishni so‘rashdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ularning fikricha, Hamas hozirda Isroil uchun strategik tahdid emas va urush o‘zining adolatli asoslarini yo‘qotgan. Maktubda aytilishicha, Trampning Isroil ichidagi obro‘yi hukumatni to‘g‘ri qaror qabul qilishga undashi mumkin.
Ular urushni to‘xtatish, asirlarni ozod qilish va azob-uqubatlarni tugatishni talab qilmoqda. Ushbu murojaat G‘azoda harbiy harakatlar kengayib borayotgan va xalqaro hamjamiyat hamda jamoatchilik bosimi kuchaygan paytda e’lon qilindi.
Urush boshlanganidan buyon 60 mingdan ortiq odam halok bo‘lgan, yuzlab bolalar esa ochlik sabab nobud bo‘lmoqda. BMT vaziyatni “ocharchilikning eng yomon ssenariysi” deb baholadi.
Sobiq amaldorlar Donald Trampni Livandagi urushdagi aralashuvini eslatib, hozirda G‘azoda ham tinchlik o‘rnatishga hissa qo‘shishga chaqirmoqda.

Израильские бывшие руководители безопасности обратились к Трампу
Более 600 бывших сотрудников безопасности Израиля, включая руководителей Моссада и Шин Бет, направили открытое письмо президенту США Дональду Трампу с просьбой помочь немедленно остановить войну в Газе. Об этом сообщает Zamin.uz.
По их мнению, ХАМАС в настоящее время не представляет стратегической угрозы для Израиля, и война утратила свои справедливые основания. В письме говорится, что авторитет Трампа внутри Израиля может побудить правительство принять правильные решения.
Они требуют остановить войну, освободить заложников и положить конец страданиям. Этот призыв был опубликован в то время, когда военные действия в Газе продолжают расширяться, а давление международного сообщества и общественности усиливается.
С начала войны погибло более 60 тысяч человек, сотни детей умирают от голода. ООН оценивает ситуацию как "самый худший сценарий голода".
Бывшие чиновники напоминают Дональду Трампу о его вмешательстве в войну в Ливане и призывают его сейчас также внести вклад в установление мира в Газе.