Rossiya safida jang qilgan o‘zbek yigitiga jazo berildi
Ukrainadagi urush maydonlarida Rossiya tomonida jang qilgan o‘zbekistonlik fuqaroga sud tomonidan jazo tayinlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu holat jamoatchilik orasida turli munozaralarga sabab bo‘lmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, 24 yoshli yigit 2024 yil oktyabr oyida ish izlab Rossiyaga ketgan.
Ammo u qonuniy ish topish o‘rniga Rossiya Mudofaa vazirligi bilan harbiy xizmatga oid shartnoma imzolagan va Ukrainadagi urushda faol qatnashgan. Sud uning O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 154-moddasi, 1-qismiga ko‘ra aybdor ekanini aniqladi.
Ushbu modda chet elda harbiy harakatlarda yollanma sifatida ishtirok etganlarga qattiq jazo belgilaydi. Sud qaroriga ko‘ra, unga to‘rt yil muddatga ozodlikni cheklash jazosi tayinlandi.
Bu jazo unga erkin harakatlanish va yashash joyini o‘zgartirish huquqidan mahrum bo‘lishni anglatadi. O‘zbekiston qonunchiligida yollanish jinoyati uchun besh yildan o‘n yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi ko‘zda tutilgan bo‘lsa-da, sud bu holatda eng kam jazo variantini qo‘lladi.
Mazkur voqea huquqiy va axloqiy jihatdan jamiyatda ko‘plab savollarni tug‘dirmoqda. Nima uchun yoshlar xorijga ish izlab chiqib, begona urushlarda o‘z hayotlarini xavf ostiga qo‘ymoqda?
Ularni zarur ma’lumot bilan ta’minlash va tushuntirish ishlari yetarlicha olib borilayaptimi? Bu voqea butun jamiyat uchun ogohlik sabog‘i bo‘lishi lozim.
Yoshlarni himoya qilish va ularni xavfli yo‘llardan ogohlantirish barcha mutasaddi tashkilotlar va jamoatchilikning birgalikdagi vazifasidir. Chunki har bir insonning taqdiri millatimizning kelajagi va orzularining ifodasidir.

На русском языке: Узбекскому парню, сражавшемуся на стороне России, было назначено наказание
Гражданину Узбекистана, сражавшемуся на стороне России на полях войны в Украине, был назначен судом наказание. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот случай вызывает различные споры среди общественности. По данным, 24-летний парень уехал в Россию в поисках работы в октябре 2024 года.
Однако вместо того, чтобы найти законную работу, он подписал контракт на военную службу с Министерством обороны России и активно участвовал в войне в Украине. Суд установил, что он виновен по части 1 статьи 154 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Эта статья устанавливает строгое наказание для тех, кто участвует в военных действиях за границей в качестве наемников. Согласно решению суда, ему назначено наказание в виде ограничения свободы на срок четыре года.
Это наказание означает лишение его права на свободное передвижение и изменение места жительства. Хотя в узбекском законодательстве предусмотрено наказание за наемничество от пяти до десяти лет лишения свободы, суд применил в данном случае минимальный вариант наказания.
Данный инцидент вызывает множество вопросов с правовой и моральной точки зрения в обществе. Почему молодежь уходит за границу в поисках работы и ставит свою жизнь под угрозу в чужих войнах?
Достаточно ли проводятся работы по информированию и объяснению им необходимых вопросов? Этот случай должен стать уроком для всего общества.
Защита молодежи и предупреждение их о опасных путях является совместной задачей всех ответственных организаций и общественности. Потому что судьба каждого человека является отражением будущего и мечтаний нашей нации.