Xirosimada halok bo‘lgan koreyslar adolat kutmoqda
1945-yil 6-avgust kuni Amerika Qo‘shma Shtatlari Xirosima shahriga atom bombasi tashlaganida, qurbonlar orasida minglab koreyslar ham bo‘lgan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu insonlar Yaponiyaning bosqini davrida Koreyadan majburan olib kelingan mehnat migrantlari edi. Ularning ko‘pchiligi halok bo‘lgan, ammo omon qolganlar hozirda qarigan bo‘lsa-da, adolat va tan olinishni kutmoqda.
Xirosimada halok bo‘lgan taxminan 140 ming kishining 10 foizini koreyslar tashkil etgan. Ularning 43 nafari hozirda Janubiy Koreyada yashamoqda.
Bu insonlar uzoq yillar davomida na to‘liq tibbiy yordam olishgan, na hukumat tomonidan to‘liq tan olingan. 94 yoshli Chve Il Son 14 yoshida Xirosimada portlashni boshidan kechirgan.
U portlash oqibatida ko‘plab odamlar kuyib, nobud bo‘lganini va keyinchalik kasalliklarga chalinganini aytadi. Yaponiyaning ayrim hujjatlarida koreys jabrdiydalarning ismlari ham qayd etilmagan, ularning yadro urushi qurbonlari sifatida tan olinmasligi esa adolat masalasini yanada murakkablashtirgan.
Bugungi kunda Janubiy Koreyada faoliyat yuritayotgan fuqarolik jamiyatlari ushbu jabrdiydalarga e’tibor qaratishni, ularga nisbatan adolatni tiklashni talab qilmoqda. Yadro qurollarini taqiqlash uchun kurashayotgan bu guruhlar, koreys jabrdiydalarning ovozini dunyoga yetkazishga harakat qilmoqda.
Bu insonlar tarixiy adolatni tiklash va kelajak avlodlarga tinchlik xabari berish uchun o‘z haqlarini himoya qilmoqda.

Корейцы, погибшие в Хиросиме, ждут справедливости
6 августа 1945 года, когда Соединенные Штаты Америки сбросили атомную бомбу на город Хиросима, среди жертв оказались тысячи корейцев. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти люди были принудительно вывезены из Кореи в период японской оккупации в качестве трудовых мигрантов. Большинство из них погибли, но выжившие, хотя и состарились, все еще ждут справедливости и признания.
Корейцы составили 10 процентов из примерно 140 тысяч человек, погибших в Хиросиме. В настоящее время 43 из них проживают в Южной Корее.
Эти люди на протяжении многих лет не получали ни полноценной медицинской помощи, ни полного признания со стороны правительства. 94-летний Чве Иль Сон пережил взрыв в Хиросиме в возрасте 14 лет.
Он говорит, что в результате взрыва многие люди сгорели и погибли, а затем заболели. В некоторых японских документах имена корейских жертв даже не упоминаются, а то, что их не признают жертвами ядерной войны, еще больше усложняет вопрос справедливости.
Сегодня гражданские общества, действующие в Южной Корее, требуют обратить внимание на этих жертв и восстановить справедливость по отношению к ним. Эти группы, борющиеся за запрет ядерного оружия, пытаются донести голос корейских жертв до мира.
Эти люди защищают свои права, чтобы восстановить историческую справедливость и передать послание о мире будущим поколениям