Texasda respublikachilar saylov okruglarini o‘zgartirish masalasida ovoz berishni to‘xtatgan demokrat qonunchilarni hibsga olishga qaror qildilar. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Demokrat qonunchilar shtatdan chiqib ketganligi sababli majlis o‘tkazish uchun yetarli ishtirokchi qolmadi. Texas gubernatori Greg Abbott yo‘qolgan demokratlarni topish, hibsga olish va parlamentga qaytarish bo‘yicha ko‘rsatma berdi.
U demokratlarni pora olish va berishda ayblab, ularning harakatlarini noqonuniy deb atadi. Demokrat qonunchilar Illinoys shtatiga qochib, Texasga ikki haftagacha qaytmasliklarini ma’lum qildilar.
Shuningdek, Texas politsiyasiga berilgan hibsga olish vakolati faqat shtat hududida amal qiladi, shuning uchun bu choralar asosan ramziy hisoblanadi. Respublikachilar yangi saylov okruglari xaritasi orqali Kongressda o‘z foydalariga beshta qo‘shimcha o‘rin olishni rejalashtirmoqda.
Bu esa 2026-yilgi oraliq saylovlar oldidan muhim siyosiy ustunlikka olib kelishi mumkin. Ushbu voqealar Texas siyosatida keskinlik va ziddiyatlarni kuchaytirmoqda.

Демократические законодатели в Техасе могут быть арестованы
В Техасе республиканцы решили арестовать демократических законодателей, которые приостановили голосование по вопросу изменения избирательных округов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Из-за того, что демократические законодатели покинули штат, в собрании не осталось достаточного числа участников для проведения заседания. Губернатор Техаса Грег Эбботт дал указание найти пропавших демократов, арестовать их и вернуть в парламент.
Он обвинил демократов в получении и даче взяток, назвав их действия незаконными. Демократические законодатели сообщили, что сбежали в штат Иллинойс и не собираются возвращаться в Техас в течение двух недель.
Кроме того, полномочия полиции Техаса по аресту действуют только на территории штата, поэтому эти меры в основном носят символический характер. Республиканцы планируют получить пять дополнительных мест в Конгрессе через новую карту избирательных округов.
Это может привести к важному политическому преимуществу перед промежуточными выборами 2026 года. Эти события усиливают напряженность и конфликты в политике Техаса.