Braziliyaning g‘arbiy sohilida joylashgan Santos havzasida chuqur suv ostida yangi neft va gaz zaxiralari topilgani haqida rasmiy ma’lumot berildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, ushbu topilma so‘nggi 25 yil ichidagi eng yirik kashfiyot bo‘lib, mintaqaning energetika salohiyatini sezilarli darajada oshirishi mumkin. Kashfiyot Bumerangue maydonida amalga oshirildi.
Bu hudud taxminan 400 kilometr uzoqlikda joylashgan bo‘lib, 500 metrli qatlamda neft va gaz mavjudligi aniqlandi. Hozirda ushbu joyda maxsus ishlab chiqarish markazini qurish rejalashtirilmoqda.
So‘nggi yillarda kompaniya yana fosil yoqilg‘i manbalariga e’tibor qaratmoqda. Bu o‘zgarishlar investorlar ishonchini tiklash va global energetika bozoridagi raqobatni kuchaytirishga qaratilgan.
Joriy yilda Meksika ko‘rfazi va Misr hududlarida ham yangi neft konlari aniqlangani fonida Braziliyadagi topilma energetika sohasida muhim strategik burilish sifatida baholanmoqda. Ushbu yangiliklar ortidan kompaniya aksiyalari London fond birjasida 1 foizga oshdi.

В Бразилии в бассейне Сантос найдены новые запасы нефти
В официальном сообщении сообщается о том, что в бассейне Сантос, расположенном на западном побережье Бразилии, были найдены новые запасы нефти и газа на глубине. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам специалистов, эта находка является крупнейшим открытием за последние 25 лет и может значительно увеличить энергетический потенциал региона. Открытие было сделано на месторождении Бумерангу.
Этот район находится примерно в 400 километрах от берега, и было установлено наличие нефти и газа на глубине 500 метров. В настоящее время планируется строительство специального производственного центра в этом месте.
В последние годы компания также обращает внимание на источники ископаемого топлива. Эти изменения направлены на восстановление доверия инвесторов и усиление конкуренции на глобальном энергетическом рынке.
На фоне открытия новых нефтяных месторождений в Мексиканском заливе и Египте в этом году находка в Бразилии оценивается как важный стратегический поворот в энергетическом секторе. После этих новостей акции компании на Лондонской фондовой бирже выросли на 1 процент.