Bangladeshda yuz berayotgan siyosiy o‘zgarishlar xalqaro hamjamiyat e’tiborini oshirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Xalqaro jinoiy tribunal uch sudyadan iborat hay’at shaklida mamlakatning sobiq rahbari Shayx Hasinaga qarshi insoniyatga qarshi jinoyatlar bo‘yicha ishni ko‘rib chiqmoqda. Sud jarayonida 2024 yil avgust oyida Bangladeshda bo‘lib o‘tgan ommaviy namoyishlarni zo‘ravonlik bilan bostirish, qurollangan politsiya kuchlaridan foydalanish va tinch aholiga qarata otish bo‘yicha ayblovlar ilgari surilmoqda.
Manbalarga ko‘ra, ushbu qonli voqealar natijasida kamida 1400 kishi halok bo‘lgan. Ayblovlarda politsiya tomonidan tinch namoyishchilarga nisbatan kuch ishlatilgani va o‘ldirish buyrug‘i berilgani alohida ta’kidlangan.
Sud jarayoni xalqaro miqyosda olib borilayotgani bu ishga katta e’tibor qaratilayotganini bildiradi. 77 yoshli Shayx Hasina 2024 yil 5 avgust kuni Hindistonga qochib ketgan va hozirda sud jarayonida shaxsan ishtirok etmayapti.
U o‘z aybsizligini bildirgan, biroq xalqaro sudga ekstraditsiya qilish bo‘yicha talablar bajarilmagan. Hasina 15 yildan ortiq vaqt davomida mamlakat boshqaruvida bo‘lgan va uning rahbarligi davrida siyosiy hamda ijtimoiy ziddiyatlar yuzaga kelgan.
Hasina mamlakatdan ketganidan keyin Bangladesh prezidenti Shahabuddin Chuppu Dakkada parlamentni tarqatdi. Bir necha kun o‘tib tinchlik uchun Nobel mukofoti sovrindori Muhammad Yunus vaqtinchalik hukumat rahbari etib tayinlandi va hozirgacha ushbu lavozimda faoliyat yuritmoqda.
So‘nggi yillarda mamlakatda norozilik namoyishlari kuchayib, siyosiy to‘lqinlar yuzaga keldi. Avvalo talabalar mehnat kvotalarining bekor qilinishiga qarshi chiqdi, keyinchalik esa namoyishchilar Shayx Hasinaning iste’fosini talab qildi.
2024 yil iyul oyida sud kvotalarni qisqartirish qarori qabul qilgach, namoyishlar kuchaydi va hukumatning kuch ishlatishi oqibatida taxminan 200 kishi halok bo‘ldi. Bugungi kunda Bangladeshda siyosiy barqarorlik va inson huquqlari masalalari dolzarb ahamiyat kasb etmoqda.
Xalqaro hamjamiyat ushbu sud jarayonini va uning natijalarini diqqat bilan kuzatmoqda. Kelajak haftalarda mamlakatda tarixiy voqealar rivojlanishi kutilmoqda.

В Бангладеш начался судебный процесс против бывшего лидера
Политические изменения, происходящие в Бангладеш, привлекают внимание международного сообщества. Об этом сообщает Zamin.uz.
Международный уголовный трибунал рассматривает дело против бывшего лидера страны Шейха Хасины по обвинениям в преступлениях против человечности в составе из трех судей. В ходе судебного процесса выдвигаются обвинения в подавлении массовых протестов, произошедших в августе 2024 года в Бангладеш, с применением насилия, использованием вооруженных полицейских сил и стрельбой по мирным жителям.
По данным источников, в результате этих кровавых событий погибли как минимум 1400 человек. В обвинениях особо подчеркивается применение силы полицией против мирных демонстрантов и отданный приказ на убийство.
То, что судебный процесс проходит на международном уровне, свидетельствует о большом внимании к этому делу. 77-летний Шейх Хасина сбежала в Индию 5 августа 2024 года и в настоящее время не участвует в судебном процессе лично.
Она заявила о своей невиновности, однако требования о ее экстрадиции в международный суд не были выполнены. Хасина находилась у власти более 15 лет, и в период ее руководства возникли политические и социальные конфликты.
После того как Хасина покинула страну, президент Бангладеш Шахабуддин Чуппу распустил парламент в Дакке. Через несколько дней лауреат Нобелевской премии мира Мухаммад Юнус был назначен временным главой правительства и до сих пор занимает эту должность.
В последние годы в стране усилились протестные акции, возникли политические волнения. Сначала студенты выступили против отмены трудовых квот, затем демонстранты потребовали отставки Шейха Хасины.
В июле 2024 года, после того как суд принял решение о сокращении квот, протесты усилились, и в результате применения силы правительством погибли около 200 человек. В настоящее время вопросы политической стабильности и прав человека в Бангладеш имеют первостепенное значение.
Международное сообщество внимательно следит за этим судебным процессом и его результатами. В ближайшие недели ожидается развитие исторических событий в стране.