Eron milliy valyutasidan to‘rtta nol olib tashlanadi
Eronda milliy valyutada katta o‘zgarishlar amalga oshirilishi kutilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat moliyaviy tizimidagi murakkabliklarni bartaraf etish, hisob-kitoblarni soddalashtirish hamda iqtisodiy tizimni yanada samarali qilish maqsadida davlat rahbariyati valyuta islohotini boshlamoqda. Financial Times nashri xabariga ko‘ra, Eron parlamentining iqtisodiyot qo‘mitasi yangi qonun loyihasining asosiy bandlarini ma’qullab, milliy valyuta — riyolni saqlab qolgan holda undagi to‘rtta nolni olib tashlash tashabbusini qo‘llab-quvvatlagan.
Ushbu islohotga muvofiq, bir yangi riyol eski 10 000 riyolga tenglashtiriladi. Bu o‘zgarish nafaqat qog‘oz pul ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirishga yordam beradi, balki iqtisodiy hisob-kitoblarni sezilarli darajada yengillashtiradi.
Yangi pul birligini joriy etish orqali aholining pulga bo‘lgan ishonchi mustahkamlanadi va narxlar barqarorligi ta’minlanadi. Shuningdek, yangi mayda tangalar — gironlar muomalaga kiritiladi.
Bir yangi riyol 100 gironga bo‘linadi, bu esa chakana savdo sohasida qulayliklar yaratadi. Besh yil avval ham Eron parlamenti milliy pul birligini o‘zgartirish masalasini ko‘tarib, riyol o‘rniga tuman atamasini joriy etish rejasini ilgari surgan edi.
O‘shanda bir tuman 10 000 riyolga teng bo‘lishi belgilangan, ammo bu tashabbus amalda to‘liq amalga oshmagan. Yangi reja qabul qilinsa, Eron iqtisodiyotida yangi davr boshlanishi mumkin.
Ayniqsa, yuqori inflyatsiyaga duch kelayotgan davlatlar uchun bunday denominatsiya amaliyotlari samarali natija beradi, degan fikr xalqaro tajribada o‘z isbotini topgan. Hozirda parlamentda ushbu qonun loyihasi bo‘yicha muhokamalar davom etmoqda.
Qaror tasdiqlangach, Eronning pul siyosatida muhim o‘zgarishlar yuz beradi. Bu esa mamlakat moliyaviy barqarorligi va xalqaro iqtisodiy munosabatlariga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.

Из иранской национальной валюты будут убраны четыре нуля
С целью устранения сложностей в финансовой системе страны, упрощения расчетов и повышения эффективности экономической системы, руководство государства начинает валютную реформу. Согласно сообщению Financial Times, экономический комитет парламента Ирана одобрил основные положения нового законопроекта и поддержал инициативу об удалении четырех нулей из национальной валюты — риала, сохранив его.
Согласно этой реформе, один новый риал будет равен старым 10 000 риалам. Это изменение поможет не только сократить затраты на печать бумажных денег, но и значительно упростить экономические расчеты.
Введение новой денежной единицы укрепит доверие населения к деньгам и обеспечит стабильность цен. Также будут введены новые мелкие монеты — гироны.
Один новый риал будет делиться на 100 гиронов, что создаст удобства в розничной торговле. Пять лет назад парламент Ирана также поднимал вопрос о смене национальной денежной единицы и предлагал ввести термин "туман" вместо риала.
Тогда один туман должен был равняться 10 000 риалам, однако эта инициатива не была полностью реализована. Если новый план будет принят, в экономике Ирана может начаться новая эпоха.
Особенно для стран, сталкивающихся с высокой инфляцией, такие деноминации дают эффективные результаты, что подтверждено международным опытом. В настоящее время в парламенте продолжаются обсуждения этого законопроекта.
После утверждения решения в денежной политике Ирана произойдут важные изменения. Это, в свою очередь, ожидается, положительно скажется на финансовой стабильности страны и международных экономических отношениях.