So‘nggi yillarda o‘smirlar va yoshlar hayotiga tahdid solayotgan xavfli omillardan biri sifatida turli jinoiy guruhlar va ularning submadaniyatlari ko‘rsatilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ayniqsa, “AUYE” nomli jinoiy harakat yoshlar orasida katta xavf tug‘dirmoqda. Davlat xavfsizlik xizmati ushbu holat bo‘yicha ochiq bayonot berdi.
AUYE – Rossiya hududida shakllangan “Arestantskiy uklad yedin” iborasining qisqartmasi bo‘lib, u jinoiy dunyo qoidalariga asoslangan tashkilotdir. Bu harakat qamoqxona madaniyati va tartib-qoidalarini yoshlar orasida romantik tarzda targ‘ib qilib, jinoiy hayot tarzini ommalashtirishga harakat qiladi.
AUYE faqat ijtimoiy tarmoqlardagi ko‘ngilochar kontent emas, balki yoshlarning ongini zaharlovchi, jinoiy muhitni targ‘ib qiluvchi tashkiliy tuzilmadir. Uning ta’siri nafaqat voyaga yetmaganlarga, balki chet elda mehnat qilayotgan o‘zbekistonlik muhojirlarga ham yetib bormoqda.
Ma’lumotlarga ko‘ra, so‘nggi yillarda bir qator vatandoshlarimiz Rossiyada AUYE harakatiga aloqadorlikda ayblanib, jinoiy javobgarlikka tortilgan. Bu holat fuqarolar orasida jiddiy xavotir uyg‘otmoqda.
Davlat xavfsizlik xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, AUYE guruhi o‘z targ‘ibotini asosan internet va ijtimoiy tarmoqlar, yopiq chatlar orqali amalga oshiradi. Ular yoshlarni o‘z ta’siriga olib, asta-sekin jinoiy muhitga jalb qiladi.
Bunday harakat yoshlar hayotiga salbiy ta’sir ko‘rsatib, ularni jinoyatga yetaklashi mumkin. Rossiya Federatsiyasi qonunchiligida AUYE ekstremistik tashkilot sifatida tan olingan.
Unda ishtirok etish yoki uni targ‘ib qilish 300 mingdan 600 ming rublgacha jarima yoki bir yilgacha ozodlikdan mahrum etishga olib keladi. Ayrim hollarda esa 4 yilgacha majburiy mehnat yoki 6 yilgacha qamoq jazosi qo‘llanilishi mumkin.
Bugungi kunda yoshlar va muhojirlarni bunday jinoiy harakatlardan himoya qilish nafaqat oilaning, balki butun jamiyatning mas’uliyatidir. Bunday xavfli tashkilotlarning ta’siri kengaymasligi uchun har bir fuqaro hushyor bo‘lib, farzandi va yaqinlarining hayotidagi o‘zgarishlarni diqqat bilan kuzatishi zarur.
Jinoiy fikrlardan uzoq turish va bunday xavflarga e’tibor qaratish tinch va xavfsiz hayotga olib boruvchi muhim qadamdir.

AUYE преступная группа отравляет сознание молодежи
В последние годы одним из опасных факторов, угрожающих жизни подростков и молодежи, являются различные преступные группы и их субкультуры. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, преступное движение под названием "AUYE" представляет собой большую угрозу среди молодежи. Государственная служба безопасности сделала открытое заявление по этому поводу.
AUYE – это аббревиатура фразы "Arestantskiy uklad yedin", сформировавшейся на территории России, и это организация, основанная на правилах преступного мира. Это движение пытается романтизировать тюремную культуру и правила среди молодежи, стремясь популяризировать преступный образ жизни.
AUYE – это не только развлекательный контент в социальных сетях, но и организационная структура, отравляющая сознание молодежи и пропагандирующая преступную среду. Его влияние достигает не только несовершеннолетних, но и узбекских мигрантов, работающих за границей.
Согласно данным, в последние годы ряд наших соотечественников были обвинены в связи с движением AUYE в России и привлечены к уголовной ответственности. Эта ситуация вызывает серьезную озабоченность среди граждан.
По данным Государственной службы безопасности, группа AUYE осуществляет свою пропаганду в основном через интернет и социальные сети, закрытые чаты. Они вовлекают молодежь в свое влияние, постепенно привлекая к преступной среде.
Такое движение может негативно сказаться на жизни молодежи, ведя их к преступности. В законодательстве Российской Федерации AUYE признана экстремистской организацией.
Участие в ней или ее пропаганда может привести к штрафу от 300 тысяч до 600 тысяч рублей или к лишению свободы на срок до одного года. В некоторых случаях может быть применено принудительное трудоустройство на срок до 4 лет или тюремное заключение на срок до 6 лет.
Сегодня защита молодежи и мигрантов от таких преступных действий является ответственностью не только семьи, но и всего общества. Чтобы влияние таких опасных организаций не расширялось, каждый гражданин должен быть бдительным и внимательно следить за изменениями в жизни своих детей и близких.
Держаться подальше от преступных мыслей и обращать внимание на такие угрозы – это важный шаг к спокойной и безопасной жизни.