Zelenskiy va Tramp urushni to‘xtatishni muhokama qildi
Jahon siyosatida Ukraina va Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidentlari o‘rtasida bo‘lib o‘tgan telefon muloqoti katta e’tibor qozondi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
5 avgust kuni Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy o‘zining rasmiy sahifasida AQSH rahbari Donald Tramp bilan o‘tgan samarali suhbat haqida ma’lumot berdi. Suhbatning asosiy mavzusi urushni to‘xtatish masalasi bo‘ldi.
Zelenskiy Kiyev AQSH prezidentining barqaror va uzoq muddatli tinchlik uchun qilayotgan sa’y-harakatlarini yuqori baholashini ta’kidladi. U qon to‘kilishini imkon qadar tezroq to‘xtatish zarurligini qayd etdi va bu borada Vashingtonga to‘liq qo‘llab-quvvatlashini bildirdi.
Shuningdek, agar Rossiya urushni sun’iy cho‘zmaganida, hozirgacha ko‘p oylar davomida tinchlik o‘rnatilishi mumkin edi. Prezident Zelenskiy Trampni Rossiyaning Kiyev va boshqa ukrain shaharlariga qilgan hujumlari haqida xabardor qilgan va vaziyatga birgalikda baho berilgan.
U Rossiya tomonining zarbalar shiddatini kuchaytirayotganini ham ta’kidladi. Suhbat davomida ikki davlat rahbarlari Rossiyaga nisbatan qo‘llanilayotgan sanksiyalar masalasini ham muhokama qildi.
Zelenskiy fikricha, Rossiya iqtisodiyoti pasayishda davom etmoqda va bu holat Moskva rahbariyatini AQSH prezidentining qat’iy pozitsiyasi va ehtimoliy choralar haqida jiddiy o‘ylashga majbur qilmoqda. Ukraina rahbari yangi siyosiy yondashuvlarning mintaqaning kelajagiga katta ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini urg‘uladi.
Amerika tomoni hozircha mazkur muloqot yuzasidan rasmiy bayonot bermadi. Oldinroq Tramp Rossiya va Ukraina o‘rtasida o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha kelishuv tuzish uchun 10 kunlik muddat — 8 avgustgacha vaqt belgilanganini bildirgandi.
U bu muddat tugagach, AQSH Moskvaga nisbatan yangi bojlar va boshqa choralar joriy etishini ma’lum qilgan edi. Rossiya prezidenti Vladimir Putin esa AQSH talablariga javob berishga shoshmayapti.
Reuters manbasining xabar berishicha, Putin AQSH bilan munosabatlarni yaxshilash imkoniyatini rad etmagan, ammo harbiy maqsadlarga ustuvor e’tibor berayotganini ta’kidlagan. Yaqin kunlarda mintaqada yangi siyosiy voqealar rivojlanishi kutilmoqda.
Ukrainada tinchlik yo‘lida qadamlar tashlanmoqda, xalqaro muloqotlar va muhim siyosiy qarorlar butun jahon jamoatchiligining diqqat markazida qolmoqda.

Зеленский и Трамп обсудили прекращение войны
В мировой политике телефонный разговор между президентами Украины и США привлек большое внимание. Об этом сообщает Zamin.uz.
5 августа президент Украины Владимир Зеленский на своей официальной странице сообщил о состоявшемся продуктивном разговоре с президентом США Дональдом Трампом. Основной темой разговора стал вопрос о прекращении войны.
Зеленский подчеркнул, что Киев высоко оценивает усилия президента США по обеспечению стабильного и долгосрочного мира. Он отметил необходимость как можно скорее остановить кровопролитие и заявил о полной поддержке Вашингтона в этом вопросе.
Также он добавил, что если бы Россия не искусственно затягивала войну, мир мог бы быть установлен уже много месяцев назад. Президент Зеленский проинформировал Трампа о нападениях России на Киев и другие украинские города, и ситуация была оценена совместно.
Он также отметил, что Россия усиливает интенсивность своих ударов. В ходе разговора два лидера обсудили вопрос санкций, применяемых к России.
По мнению Зеленского, экономика России продолжает падать, и эта ситуация заставляет руководство Москвы серьезно задуматься о жесткой позиции президента США и возможных мерах. Глава Украины подчеркнул, что новые политические подходы могут оказать значительное влияние на будущее региона.
Американская сторона пока не сделала официального заявления по поводу данного разговора. Ранее Трамп сообщал, что для достижения соглашения о прекращении огня между Россией и Украиной установлен 10-дневный срок — до 8 августа.
Он заявил, что по истечении этого срока США введут новые тарифы и другие меры против Москвы. Президент России Владимир Путин, в свою очередь, не спешит отвечать на требования США.
По информации Reuters, Путин не отверг возможности улучшения отношений с США, но подчеркнул, что приоритетом остаются военные цели. В ближайшие дни ожидается развитие новых политических событий в регионе.
В Украине предпринимаются шаги к миру, международные переговоры и важные политические решения остаются в центре внимания мировой общественности.