Texasda demokrat qonunchilarni ishdan bo‘shatish da’vosi sudda
Texas gubernatori Greg Abbott respublikachilar foydasiga saylov chegaralarini o‘zgartirish rejasini to‘xtatmoqchi bo‘lgan demokrat qonunchilarni lavozimdan bo‘shatish uchun Oliy sudga da’vo arizasi berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U ayniqsa, Demokratik partiya yetakchilaridan biri Jin Vu ustidan “hukumatni egallashga urinish” aybi bilan da’vo qilmoqda. Abbottning fikricha, 50 dan ortiq demokrat qonunchining shtatdan chiqib ketib, sessiyaga qaytmasligi ularning o‘z vazifasini tark etgani hisoblanadi va bu ularni ishdan bo‘shatish uchun asos bo‘la oladi.
Masala sudda “quo warranto” deb ataluvchi kam ishlatiladigan qonuniy vosita orqali ko‘rib chiqilmoqda. Bu vosita mansabdor shaxsning lavozimga qonuniy egaligini aniqlashga qaratilgan.
Da’vo arizasida jinoyat qilgan qonunchilar, xususan Jin Vu lavozimidan chetlatilishi talab qilinmoqda. Respublika tarafdorlari bu yo‘l bilan sessiyani davom ettirib, saylov chegaralarini o‘zgartirishni maqsad qilgan.
Jin Vu esa bunday harakatni konstitutsiyaviy huquqlarni buzish deb baholamoqda va sessiyada qatnashmasligi siyosiy norozilik hamda qonunni himoya qilish ekanini ta’kidlamoqda. Hozirda Texas Oliy sudi ishni ko‘rib chiqmoqda va qaror juma kungi sessiyadan oldin e’lon qilinishi kutilmoqda.
Sudyaning barchasi respublikachilar partiyasidan bo‘lib, bosh sudya ilgari Abbottning yuridik maslahatchisi bo‘lgan. Bu esa sud qarori siyosiy jihatdan bir tomonlama bo‘lishi mumkinligi haqidagi savollarni yuzaga keltirmoqda.

Иск о увольнении демократических законодателей в Техасе в суде
Губернатор Техаса Грег Эббот подал иск в Верховный суд с целью лишить должности демократических законодателей, которые хотели остановить план изменения избирательных границ в пользу республиканцев. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он особенно подает иск против одного из лидеров Демократической партии Джина Ву по обвинению в "попытке захвата власти". По мнению Эббота, выход более 50 демократических законодателей из штата и их отсутствие на сессии считается оставлением своих обязанностей, что может стать основанием для их увольнения.
Дело рассматривается в суде с использованием редко применяемого юридического инструмента, называемого "quo warranto". Этот инструмент направлен на определение законного обладания должностью должностного лица.
В иске требуется отстранение от должности законодателей, совершивших преступления, в частности Джина Ву. Сторонники республики стремятся продолжить сессию и изменить избирательные границы таким образом.
Однако Джин Ву рассматривает такие действия как нарушение конституционных прав и подчеркивает, что его отсутствие на сессии является политическим протестом и защитой закона. В настоящее время Верховный суд Техаса рассматривает дело, и решение ожидается до пятничной сессии.
Все судьи являются членами республиканской партии, и главный судья ранее был юридическим консультантом Эббота. Это вызывает вопросы о том, может ли судебное решение быть политически односторонним.