Rossiyada korrupsiyaga qarshi kurash yangi bosqichga ko‘tarildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
2025 yil boshidan buyon mamlakatda kamida 99 nafar deputat va yuqori lavozimli amaldorlarga nisbatan pora olish hamda mansabni suiiste’mol qilish bo‘yicha jinoiy surishtiruvlar boshlangan. Bu ko‘rsatkich 2024 yildagi 122 ta holatga yaqinlashmoqda va 2021 yil bilan solishtirilganda ikki barobarga oshgan.
Novaya gazeta Yevropa tahlillarida federal va mintaqaviy vazirliklar, idoralar rahbarlari, ularning o‘rinbosarlari hamda viloyat markazlari merlari va yordamchilariga oid jinoyat ishlarining soni hisobga olingan. Olingan ma’lumotlarga ko‘ra, har oyda o‘rtacha 14 ta yangi jinoiy ish qo‘zg‘atilmoqda.
Jurnalistlar faqat deputatlar va davlat idoralari amaldorlariga nisbatan qo‘yilgan ayblovlarni o‘rganishdi. Davlat korxonalari va muassasalar rahbarlari bu statistikaga kiritilmagan.
Ayniqsa, huquqni muhofaza qilish organlari xodimlariga nisbatan ochilgan jinoiy ishlar soni barcha holatlarning 28 foizini tashkil qiladi. Qurilish va uy-joy kommunal sohasi 18 foiz, iqtisodiyot va sanoat 11 foiz, transport hamda atrof-muhit boshqaruvi sohalari esa har biri 8 foiz ulushga ega.
So‘nggi 10,5 yilda yuqori lavozimli amaldorlarning qamoqqa olinishi dinamikasi ham o‘rganildi. Ma’lum bo‘lishicha, bu hibslarning deyarli yarmi Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi harbiy mojaro boshlangan so‘nggi 3,5 yil ichida yuz bergan.
Shuningdek, vazirlar, departament rahbarlari va ularning o‘rinbosarlarini qamoqqa olish holatlari urushdan oldingi davrga nisbatan ham yuqori bo‘lgan. Hozirgi vaziyat Rossiyada korrupsiyaga qarshi kurashning jiddiylashayotganini ko‘rsatmoqda.
Davlat idoralari va yuqori darajadagi amaldorlar ustidan olib borilayotgan surishtiruvlar jamoatchilik va xalqaro kuzatuvchilar tomonidan e’tibor bilan kuzatilmoqda. Yaqin kelajakda bu sohada qanday o‘zgarishlar yuz berishini diqqat bilan kuzatishda davom etamiz.

В России возросло количество расследований против высокопоставленных чиновников
С начала 2025 года в стране начато уголовное расследование в отношении как минимум 99 депутатов и высокопоставленных чиновников по фактам получения взяток и злоупотребления служебным положением. Этот показатель приближается к 122 случаям 2024 года и увеличился в два раза по сравнению с 2021 годом.
В "Новой газете" в европейских анализах учитывались уголовные дела в отношении руководителей федеральных и региональных министерств, ведомств, их заместителей, а также мэров и помощников областных центров. Согласно полученным данным, в среднем каждый месяц возбуждается 14 новых уголовных дел.
Журналисты изучили только обвинения, выдвинутые против депутатов и чиновников государственных учреждений. Руководители государственных предприятий и учреждений в эту статистику не включены.
В частности, количество уголовных дел, возбужденных в отношении сотрудников правоохранительных органов, составляет 28 процентов от всех случаев. Строительный и жилищно-коммунальный сектор составляют 18 процентов, экономика и промышленность — 11 процентов, транспорт и управление окружающей средой — по 8 процентов.
Также была изучена динамика арестов высокопоставленных чиновников за последние 10,5 лет. Оказалось, что почти половина этих арестов произошла за последние 3,5 года с начала военного конфликта между Россией и Украиной.
Кроме того, случаи арестов министров, руководителей департаментов и их заместителей также были выше по сравнению с довоенным периодом. Текущая ситуация свидетельствует о серьезности борьбы с коррупцией в России.
Расследования в отношении государственных учреждений и высокопоставленных чиновников внимательно отслеживаются общественностью и международными наблюдателями. Мы будем продолжать внимательно следить за тем, какие изменения произойдут в этой области в ближайшем будущем.