Kiyev ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiya hukumati Ukrainaga qarshi urushda qatnashayotgan jangchilar sonini oyma-oy taxminan 9 ming nafarga oshirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ukraina Qurolli Kuchlari Bosh qo‘mondoni Aleksandr Sirskiyning ta’kidlashicha, Rossiya harbiy salohiyatini jiddiy darajada kengaytirishni rejalashtirmoqda. Moskva 2025 yil oxirigacha kamida o‘nta yangi diviziya tashkil etishni maqsad qilgan.
Shu kungacha ikki diviziya allaqachon shakllantirilgan. Aleksandr Sirskiy bu haqda 5 avgust kuni Ukraina Qurolli Kuchlarining iyul oyidagi harakatlarini tahlil qilish bo‘yicha yig‘ilishdan so‘ng ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiyaning jangchilar sonini bosqichma-bosqich oshirishi Kiyevni ham harakatsiz qoldirmasligi kerak. Shuning uchun Ukraina hech qanday sukunatga yo‘l qo‘ymasligi zarur.
Safarbarlik jarayonlarini davom ettirish, harbiy tayyorgarlikni yanada takomillashtirish va ayniqsa uchuvchisiz qurilmalar salohiyatini oshirish muhim hisoblanadi. Sirskiy iyul oyini Ukraina uchun juda qiyin va keskin davr deb atadi.
Rossiya armiyasi deyarli butun front bo‘ylab faol harakatlar olib borgan. Ular kichik guruhlarning tezkor hujumlari orqali “mayda kesish” taktikasini qo‘llashga harakat qilmoqda.
Pokrovsk, Dobropole va Novopavlovo yo‘nalishlarida vaziyat ayniqsa murakkab. Shu bilan birga, Ukraina armiyasi Severo-Slobojansk yo‘nalishida, xususan Sumi viloyatida hududlarni qaytarib olishda muayyan yutuqlarga erishgan.
Bundan tashqari, ular Kursk viloyatida ham harbiy operatsiyalarni davom ettirmoqda. Ushbu vaziyat Ukraina va uning harbiy qo‘mondonligi uchun yanada jiddiy tayyorgarlik va chuqur strategik fikrlashni talab qiladi.
Rossiya nafaqat son jihatdan, balki strategik ustunlikka ham erishishga intilmoqda. Shu bois Kiyev o‘z javobini shakllantirmoqda, bunda texnologiya, tayyorgarlik va safarbarlik asosiy omillar sifatida ko‘rilmoqda.

Россия увеличивает свои военные силы на 9 тысяч человек ежемесячно
Согласно данным Киева, российское правительство ежемесячно увеличивает количество бойцов, участвующих в войне против Украины, примерно на 9 тысяч человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Главнокомандующий Вооруженными силами Украины Александр Сырский отметил, что Россия планирует серьезно расширить свои военные возможности. Москва ставит цель создать как минимум десять новых дивизий до конца 2025 года.
На сегодняшний день уже сформированы две дивизии. Александр Сырский сообщил об этом 5 августа после заседания по анализу действий Вооруженных сил Украины в июле.
По его словам, поэтапное увеличение числа российских бойцов не должно оставить Киев бездействующим. Поэтому Украине необходимо избежать любой пассивности.
Продолжение мобилизационных процессов, дальнейшее совершенствование военной подготовки и, особенно, увеличение потенциала беспилотных устройств является важным. Сырский назвал июль очень трудным и напряженным периодом для Украины.
Российская армия проводит активные действия практически на всем фронте. Они пытаются применять тактику "мелкого реза" через быстрые атаки небольших групп.
Ситуация на направлениях Покровск, Доброполье и Новопавлово особенно сложная. В то же время украинская армия добилась определенных успехов в возвращении территорий на Северо-Слобожанском направлении, в частности в Сумской области.
Кроме того, они продолжают военные операции и в Курской области. Эта ситуация требует от Украины и ее военного командования еще более серьезной подготовки и глубокого стратегического мышления.
Россия стремится добиться не только количественного, но и стратегического превосходства. Поэтому Киев формирует свой ответ, в котором технологии, подготовка и мобилизация рассматриваются как основные факторы.