Eron issiq ob-havo sababli ishni to‘xtatadi
Eron hukumati 5 avgust kuni davlat televideniyesi orqali muhim bayonot berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, Tehron shahri va 31 ta viloyatdan 15 tasidagi davlat muassasalari hamda banklar chorshanba kuni vaqtincha faoliyatini to‘xtatadi. Bu qaror keskin issiq ob-havo sababli yuzaga kelgan suv tanqisligi va elektr tarmog‘idagi ortiqcha yuklamalar tufayli qabul qilindi.
Biroq barcha sohalar bu cheklovlarga duch kelmaydi. Tibbiyot muassasalari, xususiy sektor kompaniyalari va ayrim bank filiallari ishini odatdagidek davom ettiradi.
Bu farqli yondashuv mamlakatning iqtisodiy va ijtimoiy barqarorligini saqlab qolishga qaratilgan. Iyul oyi o‘rtalaridan beri davom etayotgan anomal issiqlik kamida besh kun davom etishi kutilmoqda.
Eng yuqori haroratlar Eron janubida qayd etilmoqda. Masalan, 3 avgust kuni Obodon shahrida havo harorati 50 darajadan oshdi.
Shunday issiqliklar avval ham keskin choralar ko‘rilishiga sabab bo‘lgan. 2023 va 2024 yil avgust oylarida, shuningdek 2025 yil iyul oxirida ham dam olish kunlari e’lon qilingan edi.
Hukumat davlat muassasalarida vaqtincha tanaffus e’lon qilish orqali suv va elektr energiyasi iste’molini kamaytirishni maqsad qilmoqda. Hozirda mamlakatda soatiga 62 ming megavatt elektr energiyasi ishlab chiqarilmoqda, ammo talab yuqori bo‘lgan paytlarda bu ko‘rsatkich 80 ming megavattga yetmoqda.
Quvvat yetishmasligi sababli Tehron va boshqa yirik shaharlarda har kuni 2-4 soatgacha elektr ta’minoti vaqtincha to‘xtatilmoqda. Bu holat aholiga hamda ishlab chiqarish sohalariga katta qiyinchiliklar tug‘dirmoqda.
Mahalliy “Shargh” gazetasining xabar berishicha, ko‘plab sanoat korxonalari haftasiga to‘rt kun elektrsiz qolmoqda. Bu esa mamlakat ishlab chiqarish darajasini 2020 yildagi koronavirus pandemiyasi davridagi darajaga tushirib qo‘ygan.
Ommaviy axborot vositalari Eron so‘nggi o‘n yilliklarda kuzatilmagan darajadagi qurg‘oqchilikni boshdan kechirayotganini ta’kidlashmoqda. Tabiiy resurslarga bosim ortib borayotgan bir paytda, Eron rahbariyati bunday g‘ayrioddiy ob-havo sharoitlariga javoban tezkor va qat’iy choralar ko‘rishga majbur bo‘lmoqda.
Bu voqealar mamlakat aholisini hayot tarzi va faoliyatini qayta ko‘rib chiqishga, tabiiy resurslardan oqilona foydalanishga chaqirmoqda. Shuningdek, bunday iqlim sinovlari global miqyosda ham muhim ahamiyatga ega bo‘lmoqda.

Иран приостанавливает работу из-за жаркой погоды
Правительство Ирана 5 августа сделало важное заявление через государственное телевидение. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно официальной информации, в столице Тегеране и в 15 из 31 провинции государственные учреждения и банки временно приостановят свою деятельность в среду. Это решение было принято из-за нехватки воды и перегрузки электрической сети, вызванных сильной жарой.
Однако не все сферы столкнутся с этими ограничениями. Медицинские учреждения, компании частного сектора и некоторые филиалы банков продолжат работать в обычном режиме.
Этот различный подход направлен на сохранение экономической и социальной стабильности страны. Аномальная жара, продолжающаяся с середины июля, ожидается как минимум на пять дней.
Наивысшие температуры фиксируются на юге Ирана. Например, 3 августа в городе Ободон температура воздуха превысила 50 градусов.
Такие жары ранее также приводили к принятию строгих мер. В августе 2023 и 2024 годов, а также в конце июля 2025 года были объявлены выходные дни.
Правительство стремится снизить потребление воды и электроэнергии, объявив временные перерывы в государственных учреждениях. В настоящее время в стране производится 62 тысячи мегаватт электроэнергии в час, однако в периоды высокого спроса этот показатель достигает 80 тысяч мегаватт.
Из-за нехватки мощности в Тегеране и других крупных городах ежедневно временно отключают электричество на 2-4 часа. Эта ситуация создает большие трудности для населения и производственных секторов.
По информации местной газеты "Шарг", многие промышленные предприятия остаются без электричества четыре дня в неделю. Это приводит к снижению уровня производства в стране до уровня, наблюдаемого во время пандемии коронавируса в 2020 году.
Средства массовой информации подчеркивают, что Иран переживает уровень засухи, не наблюдавшийся за последние десятилетия. В условиях нарастающего давления на природные ресурсы руководство Ирана вынуждено принимать быстрые и решительные меры в ответ на такие необычные погодные условия.
Эти события призывают население страны пересмотреть свой образ жизни и деятельность, разумно использовать природные ресурсы. Кроме того, такие климатические испытания имеют важное значение и на глобальном уровне.