Jahon siyosatida yirik davlatlar o‘rtasidagi qarama-qarshiliklar yangi murakkab bosqichga kirib bormoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
The Telegraph nashrining xabar berishicha, AQSH sobiq prezidenti Donald Tramp Rossiyaga qarshi iqtisodiy bosimni kuchaytirishni rejalashtirmoqda. So‘nggi oylar davomida Kremlga nisbatan jiddiy sanksiyalar qo‘llanilmagan bo‘lsa-da, bu holat uzoqqa cho‘zilmasligi kutilmoqda.
Siyosiy vaziyatdagi o‘zgarishlar Trampni keskin choralar ko‘rishga undashi mumkin. Xususan, Tramp Rossiya neftini sotib olayotgan davlatlarga 100 foizlik tarif joriy etishni taklif qilmoqda.
Bu chora nafaqat Rossiya iqtisodiyotiga, balki Hindistonga ham katta ta’sir ko‘rsatishi ehtimoli mavjud. Ma’lumotlarga ko‘ra, Tramp juma kunigacha Putinni urushni to‘xtatishga majburlash uchun qat’iy qaror qabul qilishi mumkin.
Ushbu qaror doirasida neft eksportiga yangi bojlar joriy etilishi mumkin bo‘lib, bu Rossiya iqtisodiyotiga jiddiy zarba berishi kutilmoqda. Hindiston esa ayni paytda Rossiya neftining asosiy xaridorlaridan biri hisoblanadi.
So‘nggi ikki yilda Hindiston Rossiya neftining ulushini sezilarli darajada oshirib, 2022 yilda atigi 0,2 foiz bo‘lgan ko‘rsatkich 45 foizga yetdi va kuniga taxminan 2 million barrel neft sotib olmoqda. Bu esa Rossiyaga 50 milliard dollardan ortiq daromad keltirmoqda.
Oq uy tomonidan berilgan ma’lumotlarga ko‘ra, Hindiston mahsulotlariga bojlar 25 foizga oshirilgan va agar Hindiston Rossiya bilan neft savdosini davom ettirsa, yanada qattiqroq sanksiyalar qo‘llanilishi mumkinligi haqida ogohlantirilgan. Xulosa qilib aytganda, Tramp qayta hokimiyatga qaytgach, nafaqat siyosiy, balki iqtisodiy sohada ham keskin va qat’iy choralar ko‘rib, global tartibni o‘zgartirishga harakat qilmoqda.
Bu harakatlar faqat Rossiya uchun emas, balki butun dunyo bozorlariga ham sezilarli ta’sir ko‘rsatishi ehtimoldan holi emas. Kelgusi haftalarda dunyo siyosatida yangi sinovlar boshlanishi mumkin va kuzatuvchilar bu jarayonlarni katta e’tibor bilan kuzatishda davom etadilar.

Трамп готовит новые экономические санкции против России
В мировой политике противоречия между крупными государствами вступают в новую сложную фазу. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания The Telegraph, бывший президент США Дональд Трамп планирует усилить экономическое давление на Россию. Несмотря на то, что в последние месяцы серьезные санкции против Кремля не вводились, ожидается, что это положение не продлится долго.
Изменения в политической ситуации могут подтолкнуть Трампа к решительным мерам. В частности, Трамп предлагает ввести 100-процентные тарифы на страны, покупающие российскую нефть.
Эта мера может оказать значительное влияние не только на экономику России, но и на Индию. По данным, Трамп может принять жесткое решение до пятницы, чтобы заставить Путина остановить войну.
В рамках этого решения могут быть введены новые пошлины на экспорт нефти, что ожидается, нанесет серьезный удар по экономике России. В то же время Индия является одним из основных покупателей российской нефти.
За последние два года Индия значительно увеличила долю российской нефти, достигнув 45% с показателя всего 0,2% в 2022 году и покупая около 2 миллионов баррелей нефти в день. Это приносит России более 50 миллиардов долларов дохода.
Согласно информации, предоставленной Белым домом, пошлины на индийские товары были увеличены на 25%, и Индия была предупреждена о возможности введения более жестких санкций, если она продолжит торговлю нефтью с Россией. В заключение, Трамп, вернувшись к власти, намерен принимать не только политические, но и экономические меры, стремясь изменить глобальный порядок.
Эти действия могут оказать значительное влияние не только на Россию, но и на мировые рынки. В ближайшие недели в мировой политике могут начаться новые испытания, и наблюдатели продолжат внимательно следить за этими процессами.