AQSh prezidenti Donald Tramp Hindistonga Rossiyadan neft import qilgani uchun 25 foizlik qo‘shimcha boj joriy qiluvchi farmoyishni imzoladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Shu tariqa Hindistondan AQShga olib kiriladigan mahsulotlarga jami 50 foizgacha boj solinadi. Bu AQSh tomonidan qo‘llanilgan eng yuqori tariflardan biri hisoblanadi.
Oq uy bayonotida ta’kidlanishicha, Rossiyaning Ukrainadagi harbiy harakatlari AQSh milliy xavfsizligi va tashqi siyosatiga tahdid solmoqda. Shuning uchun favqulodda vaziyatga mos ravishda qat’iy choralar ko‘rilmoqda.
Hindistonning Rossiya neftini import qilib, uni qayta sotishi esa Rossiya iqtisodiyotini mustahkamlab, urushni davom ettirishiga imkon yaratmoqda. Hindiston hukumatining fikricha, Trampning bu qarori asossiz va adolatsizdir.
Tashqi ishlar vazirligi vakili Randir Jaysvalning so‘zlariga ko‘ra, mojaroning boshida AQSh Hindistonga Rossiya gazining bozor barqarorligini saqlash uchun zarurligini bildirgan. Hindiston esa an’anaviy yetkazib beruvchilar, ayniqsa Yevropaga yo‘naltirilgan ta’minotdagi muammolar sabab Rossiya neftini import qilishga majbur bo‘lganini ta’kidladi.
Shuningdek, Hindiston AQShning eng yirik savdo hamkorlaridan biri bo‘lishiga qaramay, bu kabi sanksiyalarga norozilik bildiradi. O‘z iqtisodiy xavfsizligini ta’minlash maqsadida zarur choralarni ko‘rishga tayyor ekanligini ma’lum qildi.

США ввели пошлину на российскую нефть для Индии
Президент США Дональд Трамп подписал указ о введении 25-процентной дополнительной пошлины на импорт нефти из России в Индию. Об этом сообщает Zamin.uz.
Таким образом, на товары, ввозимые из Индии в США, будет наложена общая пошлина до 50 процентов. Это один из самых высоких тарифов, применяемых США.
В заявлении Белого дома подчеркивается, что военные действия России в Украине угрожают национальной безопасности и внешней политике США. Поэтому принимаются строгие меры в соответствии с чрезвычайной ситуацией.
Импортируя российскую нефть и перепродавая ее, Индия укрепляет экономику России и создает условия для продолжения войны. По мнению индийского правительства, решение Трампа является необоснованным и несправедливым.
По словам представителя министерства иностранных дел Рандира Джайсвала, в начале конфликта США заявили, что Индии необходимо сохранить рыночную стабильность российского газа. Индия же отметила, что она была вынуждена импортировать российскую нефть из-за проблем с поставками от традиционных поставщиков, особенно в Европе.
Кроме того, несмотря на то что Индия является одним из крупнейших торговых партнеров США, она выражает недовольство такими санкциями. Она заявила о готовности принять необходимые меры для обеспечения своей экономической безопасности.