12 800 yil oldingi kometa izlari topildi
So‘nggi ilmiy tadqiqotlar insoniyat tarixida muhim o‘zgarishlarga sabab bo‘lgan kosmik hodisaning yangi sirlarini ochib berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
G‘arb va Rossiya olimlari hamkorlikda olib borgan izlanishlarda, 12 800 yil avval Yer bilan to‘qnashgan kometaning aniq izlari Baffin dengizi tubidan topildi. Ushbu kashfiyot kosmik hodisaning yer yuzidagi iqlim va sivilizatsiyalar rivojiga ta’sirini yanada aniqroq tushunishga yordam beradi.
Janubiy Karolina universiteti professori Kristofer Mur boshchiligidagi olimlar jamoasi dengiz tubidan olingan geologik namunalarni molekulyar va geokimyoviy jihatdan atroflicha o‘rgandi. Natijada platina, iridiy, nikel va kobalt kabi metallar yuqori miqdorda aniqlangan bo‘lib, ularning tabiiy kelib chiqishi emas, balki kosmik manbaga ega ekanligi tasdiqlandi.
Rossiya Fanlar akademiyasi Yer fizikasi instituti filiali «Borok» geofizik observatoriyasi mutaxassisi Vladimir Selmovichning ta’kidlashicha, bunday kosmik to‘qnashuvlar Yerda iqlim inqirozlarini keltirib chiqargan va ayrim qadimgi sivilizatsiyalarni yo‘q bo‘lishiga sabab bo‘lgan. Taxminan 12 800 yil oldingi ushbu kometa to‘qnashuvi global sovishga, ya’ni katta muzlik davrining boshlanishiga olib kelgan.
Mikrozarralarni morfologiya va tarkibi bo‘yicha tekshirgan olimlar, ularning aynan kometa qoldiqlari ekanini aniqlashdi. Yer atmosferasiga tarqalgan kosmik chang natijasida sayyoramizda qisqa muddatda jiddiy sovish yuzaga kelgan va bu davr taxminan 1400 yil davom etgan.
Ushbu kashfiyot Yerdagi global iqlim o‘zgarishlari, hayvonot va o‘simlik dunyosi hamda qadimgi sivilizatsiyalarning yo‘qolishida kosmik hodisalarning katta o‘rinni egallashini yana bir bor isbotladi. Yaqinda chop etilgan tadqiqot nafaqat ilm-fan, balki insoniyatning o‘tmishi va kelajagi uchun ham muhim ahamiyatga ega.
Kelgusida kosmik hodisalarning Yer tarixidagi roli va iqlim o‘zgarishlariga ta’siri bo‘yicha yangi ilmiy natijalarni kuzatishda davom etish tavsiya etiladi. Bu kashfiyotlar tabiat hodisalarini faqat yer yuzida emas, balki koinotda ham izlash zarurligini yana bir bor ko‘rsatdi.
Kosmik sirlar va Yer tarixidagi katta o‘zgarishlar haqida yangi ma’lumotlarni diqqat bilan kuzatib boring.

12 800 лет назад были найдены следы кометы
Последние научные исследования открыли новые тайны космического явления, которое стало причиной значительных изменений в истории человечества. Об этом сообщает Zamin.uz.
В совместных исследованиях ученых Запада и России были найдены четкие следы кометы, столкнувшейся с Землей 12 800 лет назад, на дне моря Баффина. Это открытие поможет лучше понять влияние космического явления на климат Земли и развитие цивилизаций.
Команда ученых под руководством профессора Университета Южной Каролины Кристофера Мура тщательно изучила геологические образцы, взятые с морского дна, с молекулярной и геохимической точки зрения. В результате были обнаружены высокие концентрации металлов, таких как платина, иридий, никель и кобальт, что подтвердило их космическое происхождение, а не естественное.
По словам специалиста геофизической обсерватории «Борок» Института физики Земли Российской академии наук Владимира Сельмовича, такие космические столкновения вызывали климатические кризисы на Земле и приводили к исчезновению некоторых древних цивилизаций. Примерно 12 800 лет назад это столкновение кометы привело к глобальному похолоданию, то есть к началу большого ледникового периода.
Ученые, исследовавшие микрочастицы по морфологии и составу, установили, что они являются остатками кометы. В результате космической пыли, распространившейся в атмосферу Земли, на нашей планете произошло кратковременное, но серьезное похолодание, которое длилось примерно 1400 лет.
Это открытие еще раз подтвердило, что космические явления играют значительную роль в глобальных климатических изменениях, исчезновении флоры и фауны, а также древних цивилизаций. Недавно опубликованное исследование имеет важное значение не только для науки, но и для прошлого и будущего человечества.
В будущем рекомендуется продолжать наблюдения за новыми научными результатами о роли космических явлений в истории Земли и их влиянии на климатические изменения. Эти открытия еще раз показали необходимость поиска природных явлений не только на поверхности Земли, но и в космосе.
Внимательно следите за новыми данными о космических тайнах и значительных изменениях в истории Земли.