Hamas maxfiy tizim orqali xodimlarga maosh to‘laydi
G‘azoda urush deyarli ikki yildan beri davom etmoqda, ammo Hamas har oy minglab fuqarolik xodimlariga maosh to‘lashni maxfiy tizim orqali davom ettirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tizim xavfli va murakkab bo‘lib, naqd pulga asoslangan. Hamas har 10 haftada taxminan 30 ming fuqarolik xodimiga jami 7 million dollar miqdorida maosh to‘laydi.
Har bir xodimga to‘lanadigan summa urushdan oldingi maoshning atigi 20 foizini tashkil etadi. Odatda bu miqdor 300 dollarga yaqin bo‘lib, ko‘pincha pul yaroqsiz yoki ishlatib bo‘lmaydigan holatda yetkaziladi.
Bank tizimi ishlamay qolgani sababli, xodimlar pulni sirli joylarda qabul qilishadi. Maosh oluvchilarga telefon orqali maxfiy xabar yuboriladi, masalan, “Do‘st bilan choy ichishga bor”.
Belgilangan joyda noma’lum shaxs konvert ichida pulni topshiradi va darhol yo‘qoladi. Hamas diniy ishlari vazirligining bir xodimi bergan intervyuda har safar maosh olish uchun ketayotganda oilasi bilan xayrlashishini aytgan.
U “Bu safar qaytib kelmasligim mumkin” deb ta’kidlagan. Isroil ushbu to‘lov tizimiga zarba berishga harakat qilmoqda.
Maosh tarqatuvchilar muntazam nishonga olinadi, shu sababli har bir to‘lov operatsiyasi hayot uchun xavfli bo‘lib qolmoqda. Maoshlar bilan birga, Hamas o‘z tarafdorlariga oziq-ovqat yordamlarini ham tarqatmoqda.

ХАМАС через секретную систему выплачивает зарплату сотрудникам
В Газе война продолжается почти два года, однако ХАМАС продолжает выплачивать зарплаты тысячам гражданских сотрудников через секретную систему. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта система является опасной и сложной, основанной на наличных деньгах. ХАМАС выплачивает примерно 7 миллионов долларов зарплатам около 30 тысяч гражданских сотрудников каждые 10 недель.
Сумма, выплачиваемая каждому сотруднику, составляет всего 20 процентов от зарплаты до войны. Обычно эта сумма составляет около 300 долларов и часто доставляется в непригодном или испорченном виде.
Поскольку банковская система не работает, сотрудники получают деньги в тайных местах. Получателям зарплат отправляются секретные сообщения по телефону, например, "Иди выпить чай с другом".
В назначенном месте неизвестное лицо передает деньги в конверте и сразу же исчезает. Один из сотрудников министерства религиозных дел ХАМАСа в интервью сказал, что каждый раз, когда он уходит за зарплатой, прощается с семьей.
Он подчеркнул: "В этот раз я могу не вернуться". Израиль пытается нанести удар по этой системе выплат.
Распространители зарплат регулярно становятся мишенью, поэтому каждая операция по выплате остается опасной для жизни. Вместе с зарплатами ХАМАС также распределяет продовольственную помощь своим сторонникам.
Однако, поскольку помощь предоставляется только семьям, близким к ХАМАСу, недовольство среди народа растет. В ходе войны ХАМАС обеспечивает финансовую стабильность в основном за счет запасов в 700 миллионов долларов, тайно сохраненных в подземных туннелях до войны.