Tramp Putin va Zelenskiy bilan uchrashuv rejasini e’lon qildi
AQSH prezidenti Donald Tramp kelasi hafta Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan yuzma-yuz uchrashuv o‘tkazishni rejalashtirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda The New York Times nashri o‘z manbalariga tayanib xabar berdi. Trampning bu harakati xalqaro munosabatlarda yangi sahifa ochish niyatida ekanligi ta’kidlanmoqda.
Shuningdek, u Putin va Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy ishtirokida muhim uch tomonlama muloqotni tashkil etish ustida ish olib bormoqda. Nashr ma’lumotlariga ko‘ra, bunday muzokaralar an’anaviy diplomatik yig‘ilishlardan farq qilishi mumkin va unda faqat uch yetakchi – Tramp, Putin hamda Zelenskiy ishtirok etadi.
Yevropa davlatlari esa ushbu jarayonda ishtirok etmaydi. Bu yangilik nafaqat siyosatshunoslar, balki oddiy fuqarolar orasida ham katta qiziqish uyg‘otdi.
AQSHda yaqinlashayotgan saylovlar fonida Trampning bunday qadam tashlashi yangi siyosiy strategiya sifatida baholanmoqda. Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi uzoq davom etgan tortishuvlarga Tramp orqali yangi yondashuv kiritilish ehtimoli ko‘plarning e’tiborida turibdi.
Hozircha bu muzokaralarning natijasi haqida aniq ma’lumot yo‘q. Biroq, uch yetakchining bir vaqtda bir joyda uchrashishi siyosiy jihatdan katta voqea bo‘lishi kutilmoqda.
Shu sababli dunyo ahli, xususan, geosiyosiy masalalarga qiziqadiganlar kelasi haftadagi voqealarni diqqat bilan kuzatmoqda. Siyosiy maydonda kutilmagan burilishlar, diplomatik strategiyalar va uch yetakchi o‘rtasidagi muhim suhbatlar yaqin kunlarda global muhokamalar markaziga aylanishi tabiiy hisoblanadi.
Ushbu uchrashuv nafaqat siyosiy mulohazalar, balki tarixiy ahamiyatga ham ega bo‘lishi mumkin, chunki unda nafaqat ikki davlat, balki butun dunyo manfaatlari to‘qnash kelishi ehtimoli mavjud.

Трамп объявил о плане встречи с Путиным и Зеленским
Президент США Дональд Трамп планирует провести встречу лицом к лицу с президентом России Владимиром Путиным на следующей неделе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом издание The New York Times сообщило, ссылаясь на свои источники. Подчеркивается, что этот шаг Трампа направлен на открытие новой страницы в международных отношениях.
Кроме того, он работает над организацией важного трехстороннего диалога с участием Путина и президента Украины Владимира Зеленского. По данным издания, такие переговоры могут отличаться от традиционных дипломатических встреч и в них будут участвовать только три лидера – Трамп, Путин и Зеленский.
Европейские страны не будут участвовать в этом процессе. Эта новость вызвала большой интерес не только среди политологов, но и среди простых граждан.
На фоне предстоящих выборов в США шаг Трампа рассматривается как новая политическая стратегия. Вероятность введения нового подхода через Трампа в затянувшихся спорах между Россией и Украиной привлекает внимание многих.
Пока нет точной информации о результатах этих переговоров. Однако ожидается, что встреча трех лидеров в одно время в одном месте станет значительным политическим событием.
Поэтому мировая общественность, особенно интересующаяся геополитическими вопросами, внимательно следит за событиями на следующей неделе. Неожиданные повороты на политической арене, дипломатические стратегии и важные беседы между тремя лидерами, вероятно, станут центром глобальных обсуждений в ближайшие дни.
Эта встреча может иметь не только политические соображения, но и историческое значение, так как в ней могут столкнуться интересы не только двух государств, но и всего мира.