Osiyoda kuzatilayotgan ekstremal ob-havo hodisalari – issiq to‘lqinlar, kuchli yomg‘irlar va toshqinlar minglab insonlarning hayotiga xavf solmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassislar bu hodisalar iqlim o‘zgarishi sababli kuchayib borayotganini ta’kidlamoqda. Yaponiyada havo harorati 41,8 darajagacha ko‘tarilib, mamlakat tarixidagi eng issiq kun qayd etildi.
So‘nggi oylar davomida faqat issiqlik tufayli 50 dan ortiq odam vafot etdi. Janubiy Koreyada esa ketma-ket 22 kecha tropik harorat saqlanib qoldi.
Xitoyda kuchli yomg‘irlar va toshqinlar yuzlab odamlarning o‘limiga sabab bo‘ldi, minglab odamlar evakuatsiya qilindi. Hindistonda to‘satdan yog‘ilgan yomg‘irlar ko‘plab hududlarni suv ostida qoldirdi.
Pokistonda iyun oyidan buyon yomg‘irlar oqibatida 300 ga yaqin odam halok bo‘ldi. Butun mintaqada havo harorati va yog‘ingarchilik keskin o‘zgarib, sog‘liq, iqtisodiyot va infratuzilmaga katta zarar yetkazmoqda.
Jahon Meteorologiya Tashkilotining ma’lumotlariga ko‘ra, Osiyo global o‘rtacha ko‘rsatkichdan ikki barobar tez isib bormoqda. Mutaxassislar iqlim o‘zgarishiga qarshi shoshilinch choralar ko‘rish zarurligini ta’kidlamoqda.
Aks holda, ekstremal ob-havo hodisalari odatiy holga aylanishi va inson hayotiga doimiy tahdid solishi mumkin. Shu sababli barcha davlatlar va jamoatchilik ushbu muammoni jiddiy qabul qilishi muhimdir.

В Азии экстремальная погода угрожает жизни
Экстремальные погодные явления, наблюдаемые в Азии – тепловые волны, сильные дожди и наводнения – угрожают жизни тысяч людей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Специалисты подчеркивают, что эти явления усиливаются из-за изменения климата. В Японии температура воздуха поднялась до 41,8 градусов, что стало самым жарким днем в истории страны.
За последние месяцы более 50 человек погибли только из-за жары. В Южной Корее подряд 22 ночи сохранялась тропическая температура.
В Китае сильные дожди и наводнения стали причиной смерти сотен людей, тысячи были эвакуированы. В Индии внезапные дожди затопили множество регионов.
В Пакистане с июня месяца в результате дождей погибли около 300 человек. По всему региону температура воздуха и осадки резко изменяются, нанося большой ущерб здоровью, экономике и инфраструктуре.
Согласно данным Всемирной метеорологической организации, Азия нагревается в два раза быстрее глобального среднего показателя. Специалисты подчеркивают необходимость срочных мер против изменения климата.
В противном случае экстремальные погодные явления могут стать нормой и постоянно угрожать жизни людей. Поэтому важно, чтобы все государства и общественность серьезно отнеслись к этой проблеме.