Putin va Tramp BAAda yuzma-yuz uchrashadi
Putin Kremlda BAA rahbari bilan uchrashuvdan so‘ng jurnalistlarga bergan bayonotida, bunday sammitni tashkil etishda yaqin ittifoqchilar yordam berishga tayyorligini ta’kidladi. U BAAni muloqot uchun eng munosib davlatlardan biri deb hisoblaydi.
Rossiya rahbari ta’kidlashicha, Tramp bilan uchrashuvga ikki tomon ham qiziqadi. Kremldagi manbalarga ko‘ra, uchrashuvni Amerika tomoni taklif qilgan, ammo Oq uy bu tashabbusning Rossiyadan chiqqanini e’lon qilgan.
Bu diplomatik jarayondagi yondashuvlar farqini ko‘rsatadi. Shuningdek, Putin AQSH prezidentining maxsus vakili Stiven Uitkoffni qabul qilgan, uchrashuv tayyorgarliklari davom etmoqda.
Uning o‘rinbosari Yuriy Ushakov muzokaralar yaqin fursatda bo‘lib o‘tishini ma’lum qildi. Sammit o‘tkaziladigan davlat allaqachon kelishilgan, ammo rasmiy ma’lumot keyinroq beriladi.
Putin Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy bilan uchrashishga qarshi emasligini aytdi, biroq buning uchun oldindan shart-sharoitlar yaratilishi zarurligini ta’kidladi. Uchrashuv amalga oshsa, bu xalqaro munosabatlarda muhim burilish nuqtasi bo‘lishi mumkin.
Putin va Trampning muloqoti nafaqat Rossiya va AQSH, balki butun dunyo siyosatiga ta’sir ko‘rsatishi ehtimoli yuqori.

Путин и Трамп встретятся лицом к лицу в ОАЭ
Президент Российской Федерации Владимир Путин планирует провести встречу лицом к лицу с президентом США Дональдом Трампом. Местом встречи выбраны Объединенные Арабские Эмираты.
Путин в заявлении, сделанном журналистам после встречи с лидером ОАЭ в Кремле, подчеркнул, что близкие союзники готовы помочь в организации такого саммита. Он считает ОАЭ одним из самых подходящих государств для диалога.
По словам российского лидера, обе стороны заинтересованы во встрече с Трампом. По данным кремлевских источников, встречу предложила американская сторона, однако Белый дом объявил, что инициатива исходит от России.
Это демонстрирует разницу в подходах в дипломатическом процессе. Также Путин принял специального представителя президента США Стивена Уиткоффа, подготовка к встрече продолжается.
Его заместитель Юрий Ушаков сообщил, что переговоры состоятся в ближайшее время. Государство, в котором пройдет саммит, уже согласовано, однако официальная информация будет предоставлена позже.
Путин заявил, что не против встречи с президентом Украины Владимиром Зеленским, но подчеркнул, что для этого необходимо создать предварительные условия. Если встреча состоится, это может стать важной поворотной точкой в международных отношениях.
Общение Путина и Трампа имеет высокую вероятность оказать влияние не только на Россию и США, но и на всю мировую политику.