Yaponiya tarixida eng chuqur demografik inqiroz davom etmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
2024-yilda mamlakatda tug‘ilishlar soni vafot etganlardan deyarli bir millionga kam bo‘ldi. Bu ko‘rsatkich 1968-yildan beri eng katta yillik kamayish sifatida qayd etildi.
Ichki ishlar va kommunikatsiyalar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan yili atigi 686 ming chaqaloq dunyoga kelgan, bu esa 1899-yildan beri eng past ko‘rsatkich hisoblanadi. Shu bilan birga, vafot etganlarning soni 1,6 milliondan oshdi.
Natijada aholi soni 908 ming kishiga kamaydi. Yaponiyada aholining 30 foizi 65 yoshdan oshgan, mehnatga layoqatli yoshdagi odamlar esa atigi 60 foizni tashkil etadi.
Qariyalar sonining ko‘payishi va yoshlar sonining kamayishi pensiya hamda sog‘liqni saqlash tizimiga katta bosim o‘tkazmoqda. Hukumat tug‘ilish ko‘rsatkichlarini oshirishga qaratilgan chora-tadbirlarni amalga oshirmoqda.
Bepul bolalar bog‘chalari tashkil etilgan, ish vaqti moslashuvchanligi ta’minlangan hamda moliyaviy rag‘batlar berilmoqda. Shunga qaramay, gender rollari, yuqori yashash xarajatlari va qat’iy mehnat madaniyati yoshlarning oila qurish istagini kamaytirmoqda.
Mutaxassislar ta’kidicha, hatto tug‘ilishlar ko‘paygan taqdirda ham, demografik muammoni bartaraf etish uchun o‘nlab yillar talab etiladi. Shunday qilib, Yaponiya jiddiy ijtimoiy va iqtisodiy muammolar oldida turibdi.

Япония в 2024 году население резко сократилось
В 2024 году количество рожденных в стране оказалось почти на миллион меньше, чем число умерших. Этот показатель стал самым большим годовым снижением с 1968 года.
Согласно данным Министерства внутренних дел и коммуникаций, в прошлом году на свет появилось всего 686 тысяч новорожденных, что является самым низким показателем с 1899 года. В то же время число умерших превысило 1,6 миллиона.
В результате численность населения сократилась на 908 тысяч человек. В Японии 30 процентов населения старше 65 лет, а трудоспособные люди составляют всего 60 процентов.
Увеличение числа пожилых людей и сокращение числа молодежи создают значительное давление на пенсионную и медицинскую системы. Правительство принимает меры, направленные на увеличение рождаемости.
Создаются бесплатные детские сады, обеспечивается гибкость рабочего времени и предоставляются финансовые стимулы. Тем не менее, гендерные роли, высокие расходы на жизнь и строгая трудовая культура снижают желание молодежи создавать семью.
По словам специалистов, даже если количество рождаемости увеличится, для решения демографической проблемы потребуется десятилетия. Таким образом, Япония сталкивается с серьезными социальными и экономическими проблемами.