Tramp va Putin yaqin orada uchrashadi, tinchlik muzokarasi boshlanadi
AQSH prezidenti Donald Tramp Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan yaqin orada yuzma-yuz uchrashuv o‘tkazishni rejalashtirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu uchrashuvda u Ukrainadagi harbiy harakatlarni to‘xtatish imkoniyatlarini muhokama qilishni maqsad qilgan. Bloomberg agentligining xabar berishicha, Tramp bu haqda yaqin ittifoqchi davlatlar bilan muloqotda bo‘lgan va mavzu yuzasidan ijobiy fikr bildirgan.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, agar tomonlar hududlar bo‘yicha kelishuvga tayyor bo‘lsa, Putin tinchlik muzokaralarini boshlashga ochiq bo‘lishi mumkin. Hozircha qaysi hududlar va qanday shartlar muhokama qilinayotgani haqida aniq ma’lumotlar berilmagan.
Bloombergning ma’lumotlariga ko‘ra, AQSH va Rossiya rahbarlari yaqin vaqt ichida shaxsan uchrashishni rejalashtirmoqda. Bu haqida 6 avgust kuni Moskvada Trampning maxsus vakili Stiven Uitkoff va Putin o‘rtasida bo‘lib o‘tgan muzokaralarda kelishuvga erishilgan.
Shuningdek, uchrashuvdan so‘ng Ukraina rahbariyatini ham jalb qilgan holda uch tomonlama muzokaralar o‘tkazish taklifi muhokama qilinmoqda. Rossiya prezidentining yordamchisi Yuriy Ushakov 7 avgust kuni Kreml bu taklifga hozircha rasmiy munosabat bildirmaganini ma’lum qildi.
Ushbu jarayon AQSH va Rossiya o‘rtasidagi dialogni yangi bosqichga olib chiqishi kutilmoqda. Biroq Moskva 2022 yilda nazoratga olgan Donetsk, Lugansk, Xerson va Zaporoje viloyatlari ustidan to‘liq hukmronlikni saqlab qolishni talab qilmoqda.
Hozirgi vaziyatda esa Rossiya armiyasi ushbu hududlarni to‘liq egallay olmagan. Bundan tashqari, Sumi va Xarkov viloyatlarining faqat kichik qismlari Rossiya nazoratida qolmoqda.
Ushbu voqealar nafaqat xalqaro siyosat sohasida, balki butun dunyo jamoatchiligi tomonidan katta e’tibor bilan kuzatilmoqda. Putin va Tramp o‘rtasidagi kelgusi suhbat nafaqat ikki davlat, balki Ukraina taqdiri va mintaqaviy barqarorlik uchun ham muhim ahamiyatga ega.

Трамп и Путин вскоре встретятся, начнутся мирные переговоры
Президент США Дональд Трамп планирует провести встречу лицом к лицу с президентом России Владимиром Путиным в ближайшее время. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этой встрече он намерен обсудить возможности прекращения военных действий в Украине. По информации агентства Bloomberg, Трамп уже обсуждал это с близкими союзниками и высказал положительное мнение по этому поводу.
По словам Трампа, если стороны готовы договориться о территориях, Путин может быть открыт для начала мирных переговоров. Пока не предоставлено конкретной информации о том, какие территории и на каких условиях обсуждаются.
Согласно данным Bloomberg, лидеры США и России планируют встретиться лично в ближайшее время. Об этом было достигнуто соглашение на переговорах, которые состоялись 6 августа между специальным представителем Трампа Стивеном Уиткоффом и Путиным в Москве.
Также обсуждается предложение провести трехсторонние переговоры с привлечением украинского руководства после встречи. Помощник президента России Юрий Ушаков 7 августа сообщил, что Кремль пока не дал официального ответа на это предложение.
Ожидается, что этот процесс выведет диалог между США и Россией на новый уровень. Однако Москва требует сохранить полный контроль над Донецкой, Луганской, Херсонской и Запорожской областями, которые она захватила в 2022 году.
В текущей ситуации российская армия не смогла полностью овладеть этими территориями. Кроме того, лишь небольшие части Сумской и Харьковской областей остаются под контролем России.
Эти события вызывают большое внимание не только в сфере международной политики, но и со стороны общественности всего мира. Будущий разговор между Путиным и Трампом имеет важное значение не только для двух государств, но и для судьбы Украины и региональной стабильности.