Kambodja bosh vaziri Xun Manet tomonidan Nobel tinchlik qo‘mitasiga yuborilgan rasmiy maktub jahon siyosatida yangi muhokamalarga sabab bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu murojaatda AQSHning sobiq prezidenti Donald Trampning xalqaro tinchlikka qo‘shgan hissasi alohida ta’kidlanib, uni tinchlik sohasidagi Nobel mukofotiga nomzod qilish taklifi bildirildi. Maktub 2025 yil 7 avgustda yuborilgan bo‘lib, unda Xun Manet o‘zini Kambodja Qirolligining bosh vaziri sifatida tanishtirgan va Trampni tinchlikni targ‘ib qilishdagi tarixiy va jiddiy sa’y-harakatlari uchun e’tirof etgan.
Xun Manet maktubida Trampni siyosiy aql-zakovatga ega yetakchi sifatida ta’riflab, uning Kambodja bilan Tailand o‘rtasidagi chegaraviy mojaro hal etilishida vositachilik rolini yuqori baholadi. Shuningdek, Trampning Janubi-Sharqiy Osiyo va butun dunyo bo‘ylab murakkab hududlarda tinchlik va barqarorlikni ta’minlashdagi yutuqlari qayd etilgan.
2025 yil 24 iyulda Tailand va Kambodja chegarasida yuzaga kelgan qurolli to‘qnashuvlar natijasida ko‘plab qurbonlar va minglab odamlar evakuatsiya qilindi. 29 iyulda ikki mamlakat delegatsiyalari Malayziya poytaxti Kuala-Lumpurda uchrashib, otishmalarni to‘xtatish bo‘yicha kelishuvga erishdi.
Ushbu muzokaralar arafasida Donald Tramp ommaviy chiqish qilib, mojaro to‘xtatilmasa, AQSH iqtisodiy hamkorlikni to‘xtatishini bildirgan va shu orqali tinchlik kelishuviga erishishga hissa qo‘shganini ta’kidlagan. Kambodjaning bu tashabbusi xalqaro maydonda turlicha baholandi.
Ayrim mutaxassislar Xun Manetning harakatini AQSH bilan diplomatik munosabatlarni mustahkamlashga qaratilgan deb hisoblasa, boshqalar buni tinchlik yo‘lida amaliy qadam sifatida qo‘llab-quvvatlamoqda. Shu bilan birga, Donald Trampning nomzodi atrofida yuzaga kelgan bahslar Nobel mukofotining siyosiy tanlov sifatida qanday shakllanishini yana bir bor jamoatchilik e’tiboriga olib keldi.
Endi barcha ko‘zlar Oslo shahrida mukofot egasi e’lon qilinadigan kunga qaratilgan. Tarixda tinchlik mukofotlari turli bahslar ostida berilgan, shu sababli bu galgi nomzodlik qanday baholanishi yaqin kunlarda ma’lum bo‘ladi.

Хун Манет предложил Трампа на Нобелевскую премию мира
Официальное письмо, отправленное премьер-министром Камбоджи Хуном Манетом в Нобелевский комитет мира, стало причиной новых обсуждений в мировой политике. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом обращении особое внимание уделяется вкладу бывшего президента США Дональда Трампа в международный мир, и было предложено выдвинуть его на Нобелевскую премию мира. Письмо было отправлено 7 августа 2025 года, в нем Хун Манет представился как премьер-министр Королевства Камбоджа и признал исторические и серьезные усилия Трампа в продвижении мира.
В письме Хун Манет описал Трампа как лидера с политическим умом и высоко оценил его посредническую роль в разрешении пограничного конфликта между Камбоджей и Таиландом. Также были отмечены достижения Трампа в обеспечении мира и стабильности в сложных регионах Юго-Восточной Азии и во всем мире.
В результате вооруженных столкновений, произошедших 24 июля 2025 года на границе Таиланда и Камбоджи, произошло множество жертв, и тысячи людей были эвакуированы. 29 июля делегации двух стран встретились в столице Малайзии Куала-Лумпуре и достигли соглашения о прекращении огня.
Накануне этих переговоров Дональд Трамп сделал публичное заявление, в котором сообщил, что если конфликт не будет остановлен, США прекратят экономическое сотрудничество, тем самым подчеркивая свой вклад в достижение мирного соглашения. Эта инициатива Камбоджи была по-разному оценена на международной арене.
Некоторые эксперты считают действия Хун Манета направленными на укрепление дипломатических отношений с США, в то время как другие поддерживают это как практический шаг на пути к миру. В то же время споры вокруг кандидатуры Дональда Трампа вновь привлекли общественное внимание к тому, как формируется политический выбор Нобелевской премии.
Теперь все взгляды устремлены к Осло, где будет объявлен обладатель премии. В истории премий мира они были вручены в условиях различных споров, поэтому, как будет оценена эта кандидатура, станет известно в ближайшие дни.