Rossiya migrant bolalar uchun bepul ta’limni saqlaydi
Rossiya Ta’lim vazirligi chet ellik mehnat migrantlarining farzandlari uchun maktab ta’limini pullik qilish taklifiga qarshi chiqdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Vazirlikning Davlat umumiy ta’lim siyosati va maktabgacha ta’limni rivojlantirish departamenti rahbari Aleksandr Reutning ma’lum qilishicha, Rossiya Konstitutsiyasiga binoan mamlakat hududida yashovchi har bir shaxs, shu jumladan xorijliklar ham, ta’lim olish huquqiga ega. Ushbu huquq umumiy bo‘lib, barcha uchun teng darajada taalluqlidir.
Shuningdek, Rossiya Davlat Dumasi ijtimoiy siyosat qo‘mitasi rahbari Yaroslav Nilov migrantlar farzandlarini bepul ta’lim olishdan mahrum etishni ko‘zlagan qonun loyihasini taklif qilgan edi. Biroq, Ta’lim vazirligi bu taklifni qo‘llab-quvvatlamadi va migrant bolalar uchun maktab ta’limining bepul davom etishini ta’minlash tarafdori ekanini bildirdi.
Shu tariqa, Rossiyada yashovchi barcha bolalar, millatidan qat’i nazar, teng huquqlarga ega bo‘lib, sifatli ta’lim olish imkoniyatidan mahrum qilinmaydi. Bu qaror ijtimoiy adolat va ta’lim sohasida tenglik tamoyillarini mustahkamlashga xizmat qiladi.

Россия сохраняет бесплатное образование для мигрантских детей
Министерство образования России выступило против предложения о введении платного школьного образования для детей иностранных трудовых мигрантов. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам руководителя департамента государственной политики в сфере общего образования и развития дошкольного образования министерства Александра Реута, согласно Конституции России, каждый человек, проживающий на территории страны, включая иностранцев, имеет право на образование. Это право является общим и относится ко всем на равных условиях.
Также председатель комитета Государственной Думы по социальной политике Ярослав Нилов предложил законопроект, который предполагал лишение детей мигрантов бесплатного образования. Однако министерство образования не поддержало это предложение и заявило о своей поддержке бесплатного школьного образования для детей мигрантов.
Таким образом, все дети, проживающие в России, независимо от их национальности, имеют равные права и не будут лишены возможности получить качественное образование. Это решение способствует укреплению принципов социальной справедливости и равенства в сфере образования.