Netanyahu G‘azoda keng qamrovli hujum rejasini e’lon qildi
Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyahu G‘azo sektorida keng qamrovli hujum rejasini e’lon qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U “XAMAS”ni hokimiyatdan chetlatish va hududni vaqtincha nazoratga olib, keyinchalik arab kuchlariga topshirishni maqsad qilganini bildirdi. Netanyahu hududni uzoq muddat boshqarish niyati yo‘qligini ta’kidladi.
Hujum G‘azo shahri va markaziy lagerlarga qaratilishi mumkin. Bu joylarda taxminan bir million falastinlik yashaydi va asirlarning bir qismi ham shu yerda saqlanmoqda.
Operatsiya bir necha oy davom etishi, aholining majburiy ko‘chirilishi hamda gumanitar inqirozning chuqurlashishiga olib kelishi ehtimoli yuqori. Armiya bosh shtabi rahbari Eyol Zamir bu rejani “tuzoq” deb atadi.
Asirlar oilalari ham jiddiy xavotirda. Ular asirlarni faqat muzokaralar orqali ozod qilish mumkin, deb hisoblaydi.
Mahalliy matbuot hujum davomida tirik asirlar halok bo‘lishi ehtimoli borligini yozmoqda. So‘rovlar ko‘pchilik isroilliklar kelishuv tarafdori ekanini ko‘rsatmoqda.
Reja xalqaro hamkorlar o‘rtasida ham bahs-munozaralarga sabab bo‘ldi. Buyuk Britaniya elchisi Simon Uolter bu qarorni “katta xato” deb atadi.
AQSh elchisi Mayk Xakkabi esa qaror Isroilga tegishli masala ekanini ta’kidladi. Netanyahu urushdan keyingi G‘azo bo‘yicha aniq reja taqdim etmagan.

Нетаньяху объявил о масштабном плане атаки в Газе
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху объявил о масштабном плане атаки в секторе Газа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он заявил, что цель состоит в том, чтобы отстранить ХАМАС от власти и временно взять регион под контроль, а затем передать его арабским силам. Нетаньяху подчеркнул, что у него нет намерения управлять регионом в долгосрочной перспективе.
Атака может быть направлена на город Газа и центральные лагеря. В этих местах проживает около одного миллиона палестинцев, и часть заложников также содержится здесь.
Операция может длиться несколько месяцев, что приведет к принудительному перемещению населения и углублению гуманитарного кризиса. Глава Генштаба армии Эйал Замир назвал этот план "ловушкой".
Семьи заложников также серьезно обеспокоены. Они считают, что заложников можно освободить только через переговоры.
Местные СМИ сообщают, что во время атаки есть вероятность гибели живых заложников. Опросы показывают, что большинство израильтян поддерживают соглашение.
План также стал предметом обсуждения среди международных партнеров. Посол Великобритании Симон Уолтер назвал это решение "большой ошибкой".
Посол США Майк Хаккаби подчеркнул, что это вопрос, касающийся Израиля. Нетаньяху не представил четкого плана по Газе после войны.