AQSH Maduro uchun mukofotni 50 millionga oshirdi
Amerika Qo‘shma Shtatlari jahon siyosiy maydonida yana bir muhim bayonot bilan chiqdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
AQSH Adliya vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, Venesuela prezidenti Nikolas Maduroning faoliyati jiddiy xavf sifatida baholanmoqda. AQSH hukumati Maduroni qo‘lga olishda yordam beradigan ma’lumotlar uchun mukofot miqdorini oshirdi.
Bosh prokuror Pam Bondining aytishicha, Maduro dunyodagi eng yirik giyohvand moddalar savdosi tizimlaridan birini boshqarayotgan shaxs sifatida ko‘riladi. Uning faoliyati nafaqat AQSH, balki butun mintaqada xavfsizlik va barqarorlikka tahdid solmoqda.
Shu sababli, 2020 yilda 15 million dollar bo‘lgan mukofot 2025 yil boshida 25 million dollarga oshirilgan edi. Endi esa bu miqdor 50 million dollarga yetkazildi.
AQSH hukumati bu mukofot orqali xalqaro jamoatchilik va aloqador shaxslarni Maduroning hibsga olinishi uchun yordam berishga chaqirmoqda. Eslatib o‘tamiz, 2001 yilda 11 sentyabr terror hujumlaridan so‘ng Usama bin Ladenni topish uchun ham 25 million dollar mukofot belgilangan edi.
Hozirgi holatda esa mukofot ikki barobar oshirilgan. AQSHning bu qarori xalqaro maydonda keng muhokamalarga sabab bo‘lishi mumkin.
Nikolas Maduro hozirgacha Venesueladagi siyosiy elitaning markaziy shaxsi bo‘lib qolmoqda va G‘arb davlatlari tomonidan tanqid qilinmoqda. Bu holat AQSHning Maduroga nisbatan bosim choralarini kuchaytirishi va xalqaro siyosiy vaziyatda yangi keskinliklar yuzaga kelishiga olib kelishi mumkin.

США увеличили награду за Мадуро до 50 миллионов
Соединенные Штаты Америки сделали еще одно важное заявление на мировой политической арене. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным Министерства юстиции США, деятельность президента Венесуэлы Николаса Мадуро оценивается как серьезная угроза. Американское правительство увеличило размер награды за информацию, помогающую арестовать Мадуро.
Генеральный прокурор Пэм Бонди заявила, что Мадуро рассматривается как человек, управляющий одной из крупнейших в мире систем торговли наркотиками. Его деятельность угрожает безопасности и стабильности не только США, но и всему региону.
По этой причине награда, которая в 2020 году составляла 15 миллионов долларов, в начале 2025 года была увеличена до 25 миллионов долларов. Теперь эта сумма достигла 50 миллионов долларов.
Правительство США призывает международное сообщество и заинтересованных лиц помочь в аресте Мадуро через эту награду. Напомним, что после террористических атак 11 сентября 2001 года также была назначена награда в 25 миллионов долларов за поимку Усамы бен Ладена.
В текущей ситуации награда была удвоена. Это решение США может вызвать широкие обсуждения на международной арене.
Николас Мадуро по-прежнему остается центральной фигурой политической элиты Венесуэлы и подвергается критике со стороны западных государств. Эта ситуация может привести к усилению давления США на Мадуро и возникновению новых напряженностей в международной политической ситуации.
Пока что правительство Венесуэлы не сделало официального заявления, однако ситуация внимательно отслеживается.