Zelenskiy xalqaro muloqotlarda tinchlik uchun harakat qilmoqda
7 avgust, payshanba kuni ertalab Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy xalqaro hamjamiyat bilan keng qamrovli diplomatik muloqotlar olib borayotganini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, bunday aloqalarning asosiy maqsadi tinchlikka erishishda haqiqiy va amaliy yutuqlarga erishish hamda har qanday geosiyosiy sharoitda Ukraina suvereniteti va mustaqilligini himoya qilishdir. Zelenskiy Germaniya federal kansleri Fridrix Mers bilan muhim suhbat o‘tkazishni rejalashtirganini bildirdi.
Shuningdek, Fransiya va Italiyadagi yuqori lavozimli siyosiy hamkorlari bilan doimiy aloqalar davom etmoqda. Ukraina rahbari milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchilar darajasida maxsus formatdagi muloqotlarni tashkil etishni topshirganini aytdi.
Bu orqali u xalqaro muloqotni yanada samarali va mazmunli qilishni maqsad qilgan. Ayni paytda Rossiya poytaxti Moskvada AQSh prezidentining maxsus vakili Stiven Uitkoff Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan muhim muzokaralar o‘tkazdi.
Muzokaralar ikki yarim soatdan ortiq davom etdi va asosiy e’tibor Rossiya-Ukraina mojarosini bartaraf etish yo‘lidagi keyingi hamkorlik mexanizmlariga qaratildi. Bu haqda Kreml ma’muriyati vakili Yuriy Ushakov ma’lumot berdi.
Shuningdek, Ushakov Rossiya prezidenti Vladimir Putin va AQSh prezidenti Donald Tramp yaqin vaqt ichida shaxsiy uchrashuv o‘tkazishi mumkinligini ta’kidladi. Uchrashuv sanalari va joyi hali aniq emas, ammo diplomatik doiralarda bu masala faol muhokama qilinmoqda.
TASS axborot agentligi xabariga ko‘ra, Moskva Stiven Uitkoffning Vladimir Putin, Donald Tramp va Volodimir Zelenskiy o‘rtasida uch tomonlama uchrashuv o‘tkazish taklifiga hozircha rasmiy munosabat bildirmagan. Xulosa qilib aytganda, Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy xalqaro hamjamiyat bilan aloqalarni faollashtirish orqali mamlakat mustaqilligini mustahkamlash va tinchlikni ta’minlash borasida muhim qadamlar qo‘ymoqda.
Bu siyosiy faollik xalqaro maydonda katta e’tibor uyg‘otmoqda va yaqin kelajakda muhim natijalarga olib kelishi mumkin.

Зеленский стремится к миру в международных переговорах
7 августа, в четверг утром, президент Украины Владимир Зеленский сообщил о проведении широкомасштабных дипломатических переговоров с международным сообществом. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, основной целью таких контактов является достижение реальных и практических успехов в обеспечении мира, а также защита суверенитета и независимости Украины в любых геополитических условиях. Зеленский сообщил, что планирует провести важную беседу с федеральным канцлером Германии Фридрихом Мерцем.
Кроме того, продолжаются постоянные контакты с высокопрофильными политическими партнерами во Франции и Италии. Глава Украины отметил, что поручил организовать специальные форматы переговоров на уровне советников по национальной безопасности.
Таким образом, он стремится сделать международное взаимодействие более эффективным и содержательным. В то же время в российской столице Москве специальный представитель президента США Стивен Уиткофф провел важные переговоры с президентом России Владимиром Путиным.
Переговоры длились более двух с половиной часов, и основное внимание было уделено следующим механизмам сотрудничества по разрешению российско-украинского конфликта. Об этом сообщил представитель администрации Кремля Юрий Ушаков.
Также Ушаков отметил, что президент России Владимир Путин и президент США Дональд Трамп могут провести личную встречу в ближайшее время. Даты и место встречи пока не определены, однако этот вопрос активно обсуждается в дипломатических кругах.
По информации агентства ТАСС, Москва пока не дала официального ответа на предложение Стивена Уиткоффа о проведении трехсторонней встречи между Владимиром Путиным, Дональдом Трампом и Владимиром Зеленским. В заключение, президент Украины Владимир Зеленский делает важные шаги к укреплению независимости страны и обеспечению мира через активизацию связей с международным сообществом.
Эта политическая активность вызывает большой интерес на международной арене и может привести к важным результатам в ближайшем будущем