Rossiya va O‘zbekiston terrorchilikka qarshi amaliyot o‘tkazdi
Moskva shahrida Rossiya Federatsiyasi va O‘zbekiston maxsus xizmatlari hamkorligida yirik terrorchilik guruhiga qarshi qo‘shma amaliyot o‘tkazildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
FSB jamoatchilik bilan aloqalar markazi ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiyada faoliyati taqiqlangan xalqaro terrorchilik tashkilotiga mehnat muhojirlarini yollash bilan shug‘ullangan to‘qqiz nafar xorijiy fuqaro qo‘lga olindi. Ushbu amaliyot Davlat xavfsizlik xizmati, Federal xavfsizlik xizmati va Rossiya Federatsiyasi Tergov qo‘mitasi o‘rtasidagi hamkorlik doirasida amalga oshirildi.
Tergov organlari ma’lumotlariga ko‘ra, qo‘lga olingan shaxslar xalqaro terrorchilik tashkiloti yacheykasida faoliyat yuritib, Yevropa Ittifoqi hududidagi mafkuraviy rahbarlar bilan aloqada bo‘lgan. Ular Rossiya hududida yashovchi muhojirlarni turli usullar bilan o‘z saflariga jalb qilishga harakat qilgan.
Amaliyot davomida huquq-tartibot organlari yollovchilik faoliyatiga oid aniq dalillarni to‘pladi. Ma’lumotlarga ko‘ra, ular 2025 yil apreligacha Moskvada faol tashviqot ishlarini olib borgan.
Yollovchilar yashirin uchrashuvlar tashkil qilgan, Telegram messenjeri orqali videokonferensiyalar o‘tkazib, muhojirlarga radikal g‘oyalarni singdirgan. Qo‘lga olinganlar orasida 38 va 39 yoshli ikki shaxsga Rossiya Federatsiyasi Jinoyat kodeksining 205.5-moddasi 1-qismi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, ular qamoqqa olindi.
Tintuv jarayonida terrorchilik tashkiloti targ‘ibot materiallari, aloqa vositalari, elektron axborot tashuvchilar va boshqa hujjatlar musodara qilindi. Mutasaddilar ta’kidicha, bunday qo‘shma amaliyotlar kelgusida ham davom ettiriladi va Rossiya hududida xavfsizlikni ta’minlash uchun barcha zarur choralar ko‘riladi.

Россия и Узбекистан провели антитеррористическую операцию
В Москве состоялась совместная операция Федеральной службы безопасности России и специальных служб Узбекистана против крупной террористической группы. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным центра общественных связей ФСБ, в России были задержаны девять иностранных граждан, которые занимались вербовкой трудовых мигрантов для запрещенной международной террористической организации. Операция была проведена в рамках сотрудничества между Государственной службой безопасности, Федеральной службой безопасности и Следственным комитетом Российской Федерации.
По данным следственных органов, задержанные лица действовали в ячейке международной террористической организации и поддерживали связи с идеологическими лидерами на территории Европейского Союза. Они пытались привлечь мигрантов, проживающих на территории России, различными способами в свои ряды.
В ходе операции правоохранительные органы собрали конкретные доказательства, касающиеся вербовочной деятельности. По имеющимся данным, они активно проводили агитационную работу в Москве до апреля 2025 года.
Вербовщики организовывали скрытые встречи, проводили видеоконференции через мессенджер Telegram и внедряли радикальные идеи в сознание мигрантов. Среди задержанных двоим лицам в возрасте 38 и 39 лет было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 205.5 Уголовного кодекса Российской Федерации, и они были помещены под стражу.
В ходе обыска были изъяты агитационные материалы террористической организации, средства связи, электронные носители информации и другие документы. Ответственные лица отметили, что такие совместные операции будут продолжены в будущем, и будут предприняты все необходимые меры для обеспечения безопасности на территории России.