Tramp va Netanyaxu G‘azo ocharchiligi bo‘yicha bahslashdi
AQSH prezidenti Donald Tramp va Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu o‘rtasida telefon orqali bo‘lib o‘tgan suhbat bahs-munozaralarga sabab bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
NBC telekanalining xabar berishicha, suhbat davomida Tramp ovozini ko‘tarib, keskin gapirgan. So‘nggi haftalarda bo‘lib o‘tgan qo‘ng‘iroqda Netanyaxu G‘azoda ommaviy ocharchilik yo‘qligini, bu haqdagi ma’lumotlar Hamas tomonidan tarqatilgan noto‘g‘ri xabar ekanligini aytgan.
Biroq Tramp bu gaplardan norozi bo‘lib, yordamchilari G‘azoda bolalar ochlikdan aziyat chekayotgani haqida aniq dalillar keltirganini ta’kidlagan. U ocharchilik haqiqiy ekanligini isbotlashni istagan va ovozini ko‘tarib, bu borada qat’iy fikr bildirib, bahsga kirishgan.
Hozircha ikkala tomon ham bu suhbat yuzasidan rasmiy izoh bermadi. Ushbu voqea AQSH va Isroil o‘rtasidagi murakkab munosabatlar mavjudligini ko‘rsatmoqda.
Bu holat ikki davlatning G‘azo mintaqasidagi vaziyatga nisbatan qarashlari farqli ekanligini ochiq qiladi. Shuningdek, mintaqada yuzaga kelgan insoniy inqiroz muammosi hal etilishi uchun yanada kengroq muzokaralar zarurligi anglashiladi.

Трамп и Нетаньяху поспорили по поводу голода в Газе
Президент США Дональд Трамп и премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху провели телефонный разговор, который вызвал споры. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации телеканала NBC, во время разговора Трамп повысил голос и говорил резко. На последнем звонке Нетаньяху заявил, что в Газе нет массового голода, и что информация об этом является ложным сообщением, распространенным ХАМАС.
Однако Трамп был недоволен этими словами и подчеркнул, что его помощники привели конкретные доказательства того, что дети в Газе страдают от голода. Он хотел доказать, что голод является реальным, и, повысив голос, выразил твердую позицию по этому вопросу и вступил в спор.
Пока обе стороны не дали официальных комментариев по поводу этого разговора. Этот инцидент показывает наличие сложных отношений между США и Израилем.
Данная ситуация открывает различия в подходах двух государств к ситуации в Газе. Также становится очевидным, что для решения проблемы гуманитарного кризиса в регионе необходимы более широкие переговоры.