Rossiya va AQSH Ukrainada tinchlik muzokaralarini boshladi
Amerika Qo‘shma Shtatlari va Rossiya rahbarlari Ukrainadagi qurolli to‘qnashuvni tugatish maqsadida o‘zaro kelishuvga erishish uchun muzokaralar olib bormoqda. Bloomberg agentligining manbalariga ko‘ra, hozirda muhokama qilinayotgan kelishuv loyihasi asosan Rossiyaning bosib olgan hududlardagi nazoratini mustahkamlashga qaratilgan.
Xususan, Vladimir Putin Donetsk, Lugansk hududlari, ya’ni butun Donbass va Qrimni Rossiya hududi sifatida rasmiy tan olishni talab qilmoqda. Bloomberg ma’lumotlariga ko‘ra, agar bu talablar qabul qilinsa, Kreml Xerson va Zaporoje viloyatlaridagi front chiziqlari bo‘ylab harbiy harakatlarni to‘xtatishga tayyorligini bildirgan.
Bu esa ushbu mintaqalardagi keskinlikni kamaytirishga yordam berishi mumkin. Vashington va Moskva diplomatlari kelasi hafta Tramp va Putin o‘rtasidagi uchrashuvga tayyorgarlik ko‘rmoqda.
Sammitda aynan hududiy masalalar muhokama qilinib, kelishuvga erishish rejalashtirilmoqda. Shuningdek, AQSH ma’muriyati Ukraina va Yevropa ittifoqchilari roziligini olishga harakat qilmoqda, ammo hozircha aniq kafolatlar mavjud emas.
Muzokaralar muvaffaqiyatsiz tugashi ehtimoli ham istisno qilinmaydi. Ushbu kelishuv jang harakatlarini vaqtincha to‘xtatib, uzoq muddatli tinchlik jarayonini boshlashga imkon yaratadi.
Avvalroq Vashington Moskvadan shartsiz o‘t ochishni to‘xtatishni va muzokaralar uchun qulay sharoit yaratishni talab qilgan edi. Rossiya prezidenti Putin esa o‘z harbiy va siyosiy maqsadlarida o‘zgarish bo‘lmasligini qayta-qayta ta’kidlagan.
Uning talablaridan biri Ukrainaga neytral maqom berish, NATO a’zoligidan voz kechish hamda Qrim va Ukraina sharqiy va janubiy viloyatlarini Rossiya tarkibida tan olishdir. Ukraina Konstitutsiyasiga ko‘ra, mamlakat hududiy yaxlitligi mustahkam himoyalangan.

Россия и США начали мирные переговоры по Украине
Руководители Соединенных Штатов Америки и России ведут переговоры для достижения взаимного соглашения с целью прекращения вооруженного конфликта в Украине. По данным источников агентства Bloomberg, в настоящее время обсуждаемый проект соглашения в основном направлен на укрепление контроля России над захваченными территориями.
В частности, Владимир Путин требует официального признания Донецкой и Луганской областей, то есть всего Донбасса и Крыма, как территории России. Согласно данным Bloomberg, если эти требования будут приняты, Кремль заявил о готовности остановить военные действия вдоль фронтов в Херсонской и Запорожской областях.
Это может помочь снизить напряженность в этих регионах. Дипломаты Вашингтона и Москвы готовятся к встрече между Трампом и Путиным на следующей неделе.
На саммите планируется обсуждение территориальных вопросов и достижение соглашения. Также администрация США пытается получить согласие Украины и европейских союзников, однако пока нет четких гарантий.
Вероятность того, что переговоры завершатся неудачей, также не исключается. Это соглашение создаст возможность временно приостановить боевые действия и начать долгосрочный мирный процесс.
Ранее Вашингтон требовал от Москвы безусловного прекращения огня и создания благоприятных условий для переговоров. Президент России Путин неоднократно подчеркивал, что в его военных и политических целях изменений не будет.
Одно из его требований — предоставить Украине нейтральный статус, отказаться от членства в НАТО, а также признать Крым и восточные и южные области Украины в составе России. Согласно Конституции Украины, территориальная целостность страны надежно защищена.
Правительство Киева решительно отвергло действия России по захвату, заявив, что не потеряет ни одной территории и никогда не признает аннексию. В то время как политическая ситуация усложняется, мировое сообщество надеется на возможность достижения мира через эти переговоры.