Ukraina mojaro tez orada yangi bosqichga o‘tishi mumkin
Polsha bosh vaziri Donald Tuskning so‘zlariga ko‘ra, Ukrainadagi mojaro tez orada yangi bosqichga o‘tishi mumkin. U urush to‘liq tugamasada, uning muzlatilishi kutilganidan tez sodir bo‘lishi ehtimoli borligini ta’kidladi.
Tusk yaqinda Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy bilan aloqada bo‘lganini bildirdi. Zelenskiy vaziyatga ehtiyotkorlik bilan yondashsa-da, umidvor va optimistik kayfiyatda ekanligini aytdi.
Polsha rahbari shuningdek, Ukraina Yevropa davlatlari bilan kelgusidagi kelishuvlarda faol hamkorlik qilishdan manfaatdor ekanligini ta’kidladi. Zelenskiy o‘zining ijtimoiy tarmoqlarida Tusk bilan bo‘lgan suhbat haqida ma’lumot berdi, ammo suhbatning muhim jihatlarini oshkor qilmadi.
Joriy haftada Ukraina prezidenti Germaniya kansleri Olaf Sholts, Fransiya prezidenti Emmanuel Makron, Yevrokomissiya rahbari Ursula fon der Lyayen hamda boshqa Yevropa yetakchilari bilan telefon orqali muloqot qildi. Suhbatlar yakunida rasmiylar Ukrainaga qo‘llab-quvvatlash davom etayotgani haqida qisqacha bayonotlar berdi.
Shuningdek, Donald Trampning vositachilik harakatlariga e’tibor qaratilmoqda. Yevropa Ittifoqining tashqi ishlar bo‘yicha komissari Anitta Hipper Rossiyaning haqiqiy tinchlikni xohlamasligini alohida ta’kidladi.
Donald Tramp 6 avgust kuni Yevropa rahbarlari bilan suhbatlashib, o‘zining maxsus vakili Stiven Uitkoffning Moskvadagi tashrifi natijalari haqida ma’lumot berdi. The Washington Post nashri manbalariga tayanib, Tramp va Rossiya prezidenti Vladimir Putin o‘rtasida uchrashuv tayyorlanayotgani Yevropada xavotir uyg‘otayotganini yozdi.
Manbalarga ko‘ra, Trampdan qat’iyat va intizom kutilayotgan bo‘lsa-da, u Rossiya rahbariga bosim o‘tkazishga harakat qilmayapti. Ukrinadagi yuqori lavozimli amaldor anonim tarzda umid bildirgan: agar avvalgi qadam sifatida quruqlikda sulhsiz bo‘lsa-da, havo hujumlarini to‘xtatishga erishilsa, bu katta yutuq hisoblanadi.
Ammo u kelishuvlarning Rossiyaning faqat Trampni tinchlantirish uchun qo‘llayotgan taktikalari ekanini tan oldi. The Washington Post manbasining ta’kidlashicha, hozirda tomonlar o‘rtasida ishonch butunlay yo‘qolgan.
Hozirda Yevropa va Ukraina rahbarlari orasida xavotir bilan birga umid ham mavjud. Ya’ni, yaqin haftalarda Ukrainadagi vaziyat qanday o‘zgarishi, Yevropa va AQSHning pozitsiyasi qanday shakllanishi katta e’tibor markazida.
Mojaroning muzlatilishi masalasida haqiqiy yechim qanchalik yaqin ekanligi esa yaqin kunlarda aniq bo‘ladi.

Украинский конфликт может вскоре перейти на новый этап
По словам премьер-министра Польши Дональда Туска, конфликт в Украине может скоро перейти на новый этап. Он отметил, что, хотя война не закончилась полностью, ее замораживание может произойти быстрее, чем ожидалось.
Туск недавно сообщил, что был на связи с президентом Украины Владимиром Зеленским. Зеленский, хотя и осторожно подходит к ситуации, сказал, что он настроен оптимистично и с надеждой.
Польский лидер также подчеркнул, что Украина заинтересована в активном сотрудничестве с европейскими государствами в будущих соглашениях. Зеленский сообщил о разговоре с Туском в своих социальных сетях, однако не раскрыл важных аспектов беседы.
На текущей неделе президент Украины провел телефонные переговоры с канцлером Германии Олафом Шольцем, президентом Франции Эммануэлем Макроном, председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен и другими европейскими лидерами. По итогам разговоров официальные лица сделали краткие заявления о продолжающейся поддержке Украины.
Также обращается внимание на посреднические усилия Дональда Трампа. Комиссар Европейского Союза по внешним делам Анитта Хиппер особо отметила, что Россия не желает настоящего мира.
6 августа Дональд Трамп, общаясь с европейскими лидерами, сообщил о результатах визита своего специального представителя Стивена Уиткоффа в Москву. Издание The Washington Post, ссылаясь на источники, написало, что подготовка встречи между Трампом и президентом России Владимиром Путиным вызывает беспокойство в Европе.
По данным источников, хотя от Трампа ожидают решительности и дисциплины, он не пытается оказать давление на российского лидера. Высокопоставленный чиновник из Украины анонимно выразил надежду: если удастся остановить воздушные удары, даже если на земле не будет мира, это будет значительным достижением.
Однако он признал, что соглашения являются лишь тактикой России для успокоения Трампа. По словам источника The Washington Post, в настоящее время доверие между сторонами полностью утрачено.
В настоящее время между европейскими и украинскими лидерами существует как тревога, так и надежда. То есть, как изменится ситуация в Украине в ближайшие недели, как будут формироваться позиции Европы и США, находится в центре внимания.