Eron Kavkazdagi Tramp yo‘lagiga qarshi chiqdi
Eron oliy rahbari maslahatchisi Ali Akbar Viloyatiy Kavkaz mintaqasida AQSh tashabbusi bilan tashkil etilishi rejalashtirilayotgan yo‘lak haqida o‘z fikrini bildirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, Tehron bunday loyihaga hech qachon rozi bo‘lmaydi va bu masalada o‘zining qat’iy pozitsiyasini saqlab qoladi. Viloyatiy bu haqda Tasnim axborot agentligiga bergan intervyusida so‘zlab, uning so‘zlaridan Interfax manbasi iqtibos keltirgan.
Viloyatiyning aytishicha, bu yo‘lak AQSh sobiq prezidenti Donald Trampning yollanma askarlari uchun xizmat qiladigan maydonga aylanishi mumkin, lekin aslida u Amerika rahbariga tegishli emas. Eronlik siyosatchi shuningdek, ilgari Tehron Zangezur yo‘lagi yaratish g‘oyasiga ham qarshi chiqqanini eslatdi.
Uning fikricha, bunday yo‘lak mintaqadagi geosiyosiy muhitda yangi qarama-qarshiliklarni yuzaga keltirishi, chegaralarni kesib o‘tish orqali mintaqaviy barqarorlikka zarar yetkazishi va Armanistonning parchalanishiga olib kelishi mumkin. Ma’lumot uchun, 8 avgust kuni AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp Yerevan va Boku o‘rtasidagi tinchlik kelishuvida asosiy to‘siq bo‘lgan transport yo‘lagidan foydalanish bo‘yicha kelishuvga erishilganini e’lon qildi.
Shuningdek, yo‘lak “Trampning xalqaro tinchlik va farovonlik yo‘li” deb nomlanishi ma’lum qilindi. Trampning so‘zlariga ko‘ra, bu kelishuv deklaratsiyada mustahkamlangan va yo‘lakka bunday nom berilishi uning uchun katta sharafdir, ammo u buni so‘ramagan.
Amerika yetakchisi ta’kidlashicha, bu maxsus tranzit hududi Ozarboyjonga Armaniston suverenitetiga hurmat bilan Naxichevanga o‘tish imkonini beradi. Shu bilan birga, Armaniston ham yo‘lakni rivojlantirish maqsadida AQSh bilan eksklyuziv hamkorlik qilishni rejalashtirmoqda.
Hozirda bu loyiha mintaqada geosiyosiy tortishuvlarni kuchaytirishi yoki aksincha, tinchlik va iqtisodiy taraqqiyotga xizmat qilishi mumkinligi haqida jiddiy munozaralar davom etmoqda.

Иран выступил против Трамповского коридора в Кавказе
Советник верховного лидера Ирана Али Акбар Вилайати высказал свое мнение о коридоре, который планируется создать в Кавказском регионе по инициативе США. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, Тегеран никогда не согласится на такой проект и сохранит свою твердую позицию по этому вопросу. Вилайати рассказал об этом в интервью информационному агентству Tasnim, его слова процитировало агентство Интерфакс.
По словам Вилайати, этот коридор может стать площадкой для наемников бывшего президента США Дональда Трампа, но на самом деле он не принадлежит американскому лидеру. Иранский политик также напомнил, что ранее Тегеран выступал против идеи создания коридора Зангезур.
По его мнению, такой коридор может вызвать новые противоречия в геополитической обстановке региона, нанести ущерб региональной стабильности, пересекая границы, и привести к распаду Армении. Для справки, 8 августа бывший президент США Дональд Трамп объявил о достижении соглашения по использованию транспортного коридора, который является основным препятствием в мирном соглашении между Ереваном и Баку.
Также стало известно, что коридор будет называться "Международный путь мира и процветания Трампа". По словам Трампа, это соглашение закреплено в декларации, и такое название коридора является для него большой честью, хотя он этого не просил.
Американский лидер отметил, что эта специальная транзитная зона позволит Азербайджану с уважением перейти в Нахичевань, соблюдая суверенитет Армении. В то же время Армения также планирует эксклюзивное сотрудничество с США с целью развития коридора.
В настоящее время продолжаются серьезные обсуждения о том, может ли этот проект усилить геополитические противоречия в регионе или, наоборот, способствовать миру и экономическому развитию.