132-sonli brigadaga noqonuniy migrantlar qo‘shilmoqda
Rossiya Federatsiyasining Ukraina hududida olib borayotgan harbiy harakatlarida ishtirok etayotgan 132-sonli alohida motoo‘qchi brigada tarkibida sezilarli o‘zgarishlar yuz bermoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
DeepState loyihasi tahlilchilari ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu harbiy qism Donetsk viloyatining vaqtincha bosib olingan hududida joylashgan bo‘lib, uning tarkibi asosan noqonuniy migrantlar hisobiga kengaymoqda. Avvalgi paytlarda brigada asosan mahalliy aholi, xususan Donetsk viloyatining turli tumanlaridan kelgan shaxslardan tashkil topgan edi.
So‘nggi oylarda esa Rossiya qo‘mondonligi tarkibni keskin o‘zgartirib, Markaziy Osiyo davlatlaridan kelgan va mamlakat hududida qonuniy maqomga ega bo‘lmagan ko‘plab shaxslarni jalb qilmoqda. Bu jarayon ommaviy tus olib, brigadaning umumiy ko‘rinishini tubdan o‘zgartirdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, qo‘mondonlik yaqinda ushbu harbiy qism oldiga Dobropol shahrining sharqiy chekkalariga yetib borish vazifasini qo‘ygan. Bu hudud frontdagi muhim strategik nuqtalardan biri sifatida e’tiborga loyiqdir.
DeepState manbalariga ko‘ra, 132-son brigada ilk bor 2014 yilda tashkil etilgan va dastlab asosan Donetsk viloyatining bosib olingan hududlaridan kelgan, jamiyatda salbiy obro‘ga ega shaxslar — marginallar va turli jinoyatlar sodir etganlardan tuzilgan. Bu brigadaga o‘ziga xos «reputatsiya»ni taqdim etgan va keyingi yillarda ham uning atrofida turli bahs-munozaralar davom etmoqda.
DeepState loyihasi Ukrainadagi qurolli to‘qnashuvlarni tezkor va aniq vizualizatsiya qilishga ixtisoslashgan mustaqil OSINT platformasi bo‘lib, u tasdiqlangan manbalarga tayangan holda mamlakat Mudofaa vazirligi bilan yaqindan hamkorlik qiladi. Loyiha ma’lumotlari xalqaro ekspertlar va jurnalistlar tomonidan ishonchli manba sifatida qabul qilinadi.
Shu sababli, 132-son brigada tarkibidagi o‘zgarishlar va unga berilgan yangi vazifalar nafaqat harbiy tahlilchilar, balki siyosatshunoslar va keng jamoatchilik uchun ham katta qiziqish uyg‘otmoqda. Bu vaziyat frontdagi umumiy holatga sezilarli ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi ehtimoldan xoli emas.

В 132-й бригаде присоединяются незаконные мигранты
В 132-й отдельной мотострелковой бригаде, участвующей в военных действиях Российской Федерации на территории Украины, происходят значительные изменения. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным аналитиков проекта DeepState, данное военное подразделение расположено на временно оккупированной территории Донецкой области, и его состав в основном расширяется за счет незаконных мигрантов. Ранее бригада состояла в основном из местных жителей, в частности, из различных районов Донецкой области.
В последние месяцы российское командование резко изменило состав, привлекая множество лиц из стран Центральной Азии, которые не имеют законного статуса на территории страны. Этот процесс приобрел массовый характер и кардинально изменил общий облик бригады.
По имеющимся данным, командование недавно поставило перед этим военным подразделением задачу добраться до восточных окраин города Доброполье. Эта территория заслуживает внимания как одна из важных стратегических точек на фронте.
По данным источников DeepState, 132-я бригада была создана впервые в 2014 году и изначально состояла в основном из лиц, прибывших из оккупированных территорий Донецкой области, имеющих негативную репутацию в обществе — маргиналов и людей, совершивших различные преступления. Эта бригада приобрела свою особую «репутацию», и в последующие годы вокруг нее продолжаются различные споры и дискуссии.
Проект DeepState является независимой платформой OSINT, специализирующейся на быстрой и точной визуализации вооруженных конфликтов в Украине, и работает в тесном сотрудничестве с Министерством обороны страны, опираясь на проверенные источники. Данные проекта принимаются международными экспертами и журналистами как надежный источник.
Поэтому изменения в составе 132-й бригады и новые задачи, поставленные перед ней, вызывают большой интерес не только у военных аналитиков, но и у политологов и широкой общественности. Эта ситуация может оказать значительное влияние на общую обстановку на фронте.