2023-yilda Nigerning Sahro cho‘lida topilgan noyob Mars meteoritining bir qismi Nyu-Yorkdagi Sotheby auksionida 4,3 million dollarga sotildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu meteorit Yerda topilgan eng katta Mars qismi hisoblanadi. Biroq Niger hukumati uning noqonuniy ravishda mamlakatdan chiqarilganiga shubha bildirmoqda.
Sotheby auksion uyi barcha hujjatlar tartibda ekanini va meteorit qonuniy ravishda Nigerdan olib chiqilganini ta’kidlaydi. Ammo Niger hukumati meteoritning qanday qilib mamlakatdan chiqib ketgani va kim tomonidan sotilgani haqida aniq ma’lumot olish maqsadida tekshiruv o‘tkazmoqda.
Meteorit topilishida ishtirok etgan ilmiy guruh va galereya egalari Italiyada uni tadqiq qilganlar va keyin Nyu-Yorkda namoyish etilgan. Shunga qaramay, meteoritning katta qismi Nigerda qolmaganligi mamlakatda norozilikka sabab bo‘lmoqda.
Prof. Pol Sereno, Niger madaniy va tabiiy merosini himoya qiluvchi olim, bunday noyob obyektlar mamlakatda saqlanishi zarurligini ta’kidlaydi.
U xalqaro qonunlar meteorlarni ham madaniy meros sifatida himoya qilishi kerakligini bildiradi. Mazkur voqea Niger va boshqa Afrika davlatlarida meteorlar savdosi hamda tabiiy boyliklarni himoya qilish borasidagi muammolarni yana bir bor yuzaga chiqardi.
Niger hukumati va xalqaro hamjamiyat meteoritlar bilan bog‘liq qonunlarni kuchaytirishni talab qilmoqda.

Продажа уникального метеорита Марса из Нигера вызвала споры
В 2023 году часть уникального марсианского метеорита, найденного в пустыне Сахара в Нигере, была продана на аукционе Sotheby’s в Нью-Йорке за 4,3 миллиона долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот метеорит считается самой крупной частью Марса, найденной на Земле. Однако правительство Нигера выражает сомнения в том, что он был незаконно вывезен из страны.
Аукционный дом Sotheby’s подчеркивает, что все документы в порядке и метеорит был законно вывезен из Нигера. Тем не менее, правительство Нигера проводит расследование, чтобы получить точную информацию о том, как метеорит покинул страну и кто его продал.
Научная группа и владельцы галереи, участвовавшие в находке метеорита, исследовали его в Италии, а затем он был представлен в Нью-Йорке. Тем не менее, то, что большая часть метеорита не осталась в Нигере, вызывает недовольство в стране.
Профессор Пол Серено, ученый, защищающий культурное и природное наследие Нигера, подчеркивает необходимость сохранения таких уникальных объектов в стране.
Он заявляет, что международные законы должны защищать метеориты как часть культурного наследия. Этот инцидент вновь поднял проблемы торговли метеоритами и защиты природных ресурсов в Нигере и других африканских странах.