Rossiya Federatsiyasi prezidenti Vladimir Putin AQSH prezidenti Donald Tramp ma’muriyatiga Ukrainadagi harbiy to‘qnashuvlarni to‘xtatish uchun qo‘yilgan shartlar orasida Kiyevdan Donbass hududini Rossiya nazoratiga topshirishni talab qilgan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda 8 avgust kuni The Wall Street Journal nashri Yevropa va Ukraina hukumat manbalariga tayanib ma’lumot berdi. Xabarlarga ko‘ra, Putin agar Kiyev qo‘shinlarini Donetsk viloyatidan olib chiqib ketsa, o‘q uzishni to‘xtatishga rozi bo‘lishini bildirgan.
So‘ngra front chizig‘ini muzlatish masalasi ko‘rib chiqiladi. Keyinchalik Rossiya yetakchisi Tramp bilan yakuniy tinchlik kelishuvini muhokama qilish, so‘ngra bu rejani Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy bilan ham muhokama qilish niyatida ekanligini aytgan.
The Wall Street Journal ma’lumotlariga ko‘ra, bu holatda Rossiya Donetsk va Luhansk viloyatlarini hamda 2014 yilda anneksiya qilingan Qrim yarimorolini o‘z nazoratida saqlab qoladi. Putinning talabida Rossiya faqat harbiy harakatlarni to‘xtatish majburiyatini oladi, boshqa qo‘shimcha shartlar yo‘q.
Axios manbalari ham shuni tasdiqlagan: agar Ukraina asosan rus qo‘shinlari nazoratida bo‘lgan Luhansk va Donetsk viloyatlari hamda Qrimni topshirsa, Moskva harbiy harakatlarni to‘xtatishga tayyorligini bildirgan. Bundan tashqari, Putin Xerson va Zaporijjya viloyatlaridagi front chizig‘ini 2022 yilda Rossiya anneksiya qilgan hududlar chegarasida muzlatishni taklif qilgan.
So‘ng Rossiya Ukraina bilan hudud almashish bo‘yicha kelishuvlar olib borib, yuqorida aytilgan ikki mintaqani to‘liq nazoratga olishni maqsad qilmoqda. Ukraina esa buning evaziga qaysi hududni olishi hozircha noaniq.
Manbalarga ko‘ra, Putin o‘z shartlarini 6 avgust kuni Moskvada bo‘lib o‘tgan muzokaralarda AQSH prezidentining maxsus vakili Stiv Uitkoff orqali yetkazgan. Keyin Uitkoff va Tramp bu talablarni Yevropadagi ittifoqchilar hamda Ukraina rahbariyatiga telefon orqali ma’lum qilgan.
Yevropa va Ukraina rasmiylari esa Putin taklifini AQSH tomonidan qo‘llanishi mumkin bo‘lgan yangi iqtisodiy cheklovlar va tariflardan qochish hamda urushni uzoq muddatga cho‘zish uchun strategik hiyla sifatida ishlatishi mumkinligidan xavotirda. The Economist nashri yozishicha, Putin havo va suv hududlarida ham o‘q uzishni to‘xtatishni taklif qilgan.
Shuningdek, kelishuvlarning keng qamrovli to‘plami ustida ish olib borilmoqda va ular mojaroni muzlatishning aniq shaklini belgilashi kerak. Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy 9 avgust kuni qilgan videomurojaatida ukrain xalqi o‘z yerini bosqinchiga bermasligini qat’iy ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, mamlakatning hududiy masalasi Konstitutsiyada belgilangan va u prezidentga hududiy o‘zgarishlarga rozilik berishga ruxsat bermaydi. Zelenskiy shuningdek, Yevropa davlatlari va AQSH prezidenti Donald Tramp bilan hamkorlikni davom ettirishga tayyorligini bildirdi.
U Kiyevning Rossiya va AQSH o‘rtasida muhokama qilinayotgan tinchlik kelishuvi loyihasida hudud almashinuvi masalasi mavjudligi haqidagi xabarlarga ilk bor javob berdi. Oq uy «nozik diplomatik jarayonlarga hurmat» sababli ommaviy axborot vositalaridagi taxminlarga izoh berishdan bosh tortdi.
Kreml ham jurnalistlarning savollariga javob qaytarmadi. Keyinchalik WSJ xabariga ko‘ra, Ukraina va Yevropa davlatlari AQSHga o‘z tinchlik rejasini taqdim etgan.
Unda har ikki tomon avval o‘q uzishni to‘xtatishi, hududiy almashinuvlar faqat o‘zaro kelishuv asosida amalga oshirilishi va agar Kiyev hududiy o‘zgarishlarga boradigan bo‘lsa, qat’iy xavfsizlik kafolatlarini, jumladan NATOga a’zo bo‘lishni olishi kerakligi ko‘rsatilgan. Vladimir Putin va Donald Tramp 15 avgust kuni Alyaskada uchrashuv o‘tkazishni rejalashtirmoqda.

Путин потребовал передать Донбасс России
Президент Российской Федерации Владимир Путин потребовал от администрации президента США Дональда Трампа включить в условия прекращения военных столкновений на Украине передачу Донбасса под контроль России. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом 8 августа сообщила газета The Wall Street Journal, ссылаясь на источники в правительстве Европы и Украины. По сообщениям, Путин заявил, что согласен прекратить огонь, если Киев выведет свои войска из Донецкой области.
Затем будет рассмотрен вопрос о замораживании линии фронта. Позже российский лидер заявил, что намерен обсудить окончательное мирное соглашение с Трампом, а затем обсудить этот план и с президентом Украины Владимиром Зеленским.
По данным The Wall Street Journal, в этом случае Россия сохранит под контролем Донецкую и Луганскую области, а также аннексированный в 2014 году Крымский полуостров. По требованию Путина Россия берет на себя только обязательство прекратить военные действия, других дополнительных условий нет.
Источники Axios также подтвердили это: если Украина передаст Луганскую и Донецкую области, которые в основном контролируются российскими войсками, а также Крым, Москва готова прекратить военные действия. Кроме того, Путин предложил заморозить линию фронта в Херсонской и Запорожской областях на границах территорий, аннексированных Россией в 2022 году.
Затем Россия намерена провести переговоры с Украиной о территориальном обмене, ставя целью полный контроль над вышеупомянутыми двумя регионами. Украина, в свою очередь, пока неясно, какую территорию получит в обмен.
По информации источников, Путин передал свои условия через специального представителя президента США Стива Уиткоффа на переговорах, состоявшихся 6 августа в Москве. Затем Уиткофф и Трамп сообщили об этих требованиях союзникам в Европе и руководству Украины по телефону.
Официальные лица Европы и Украины обеспокоены тем, что предложение Путина может быть использовано как стратегический ход для избегания новых экономических санкций и тарифов со стороны США, а также для затягивания войны на долгий срок. Как сообщает The Economist, Путин также предложил прекратить огонь в воздушных и водных пространствах.
Кроме того, ведется работа над комплексным набором соглашений, которые должны определить четкую форму замораживания конфликта. Президент Украины Владимир Зеленский в своем видеобращении 9 августа подчеркнул, что украинский народ не отдаст свою землю захватчику.
По его словам, территориальный вопрос страны закреплен в Конституции, и она не позволяет президенту давать согласие на территориальные изменения. Зеленский также заявил о готовности продолжать сотрудничество с европейскими государствами и президентом США Дональдом Трампом.
Он впервые ответил на сообщения о том, что в проекте мирного соглашения, обсуждаемом между Россией и США, есть вопрос о территориальном обмене. Белый дом отказался комментировать предположения в СМИ, ссылаясь на «нежные дипломатические процессы».
Кремль также не ответил на вопросы журналистов. Позже, по данным WSJ, Украина и европейские страны представили США свой план мира.
В нем указано, что обе стороны сначала должны прекратить огонь, территориальные обмены должны осуществляться только на основе взаимного согласия, и если Киев решится на территориальные изменения, он должен получить строгие гарантии безопасности, включая членство в НАТО. Владимир Путин и Дональд Трамп планируют встретиться 15 августа на Аляске.
Президент США надеется, что после этого будет организована трехсторонняя встреча с участием Путина и Зеленского. Россия пока не дала согласия на такую встречу.